Ministarstvo vanjskih poslova Italije saopštilo je da su teheranske policijske vlasti uhapsile novinarku Ceciliju Salu, koja je bila u Iranu radi "novinarskih aktivnosti".
Ministarstvo je u saopštenju od 27. decembra navelo da je Sala, koja ima podcast pod nazivom Priče koji pokriva život na različitim mjestima širom svijeta, privedena 19. decembra.
Nije naveden razlog za pritvor, ali se u saopštenju navodi da je ambasador iz italijanske ambasade u Teheranu bio u konzularnoj posjeti "kako bi provjerio uslove i stanje pritvorene Sale".
"Porodica je obaviještena o rezultatima konzularne posjete. Sala je prethodno imala priliku da obavi dva telefonska razgovora sa svojim rođacima", navodi se.
Sala je 17. decembra objavila podcast iz Teherana o patrijarhatu u glavnom gradu Irana.
Iran se rutinski optužuje za hapšenje dvojnih državljana i zapadnih državljana pod lažnim optužbama kako bi ih iskoristio za pritisak na zapadne zemlje.
Ranije ovog mjeseca, Reza Valizadeh, dvojni iransko-američki državljanin i bivši novinar Radija Farda(iranski servis RSE), osuđen je na 10 godina zatvora od strane Revolucionarnog suda u Teheranu pod optužbom za "saradnju sa neprijateljskom vladom."
Valizadeh je prestao da radi za Radio Farda u novembru 2022. nakon decenije rada. Vratio se u Iran početkom 2024. da posjeti svoju porodicu, ali je uhapšen 22. septembra.
Na njegove dvije sudske rasprave, održane 20. novembra i 7. decembra, navodno je izostao predstavnik tužilaštva, a tu ulogu je preuzeo sudija.
Izvori bliski novinaru tvrde da je upao u "sigurnosnu zamku" uprkos tome što je dobio nezvanična uvjeravanja od iranskih sigurnosnih zvaničnika da se neće suočiti sa pravnim problemima po povratku u Iran.
Iran je među najrepresivnijim zemljama po pitanju slobode štampe. Reporteri bez granica rangirali su Iran na 176. mjesto od 180 zemalja u svom Svjetskom indeksu slobode medija za 2024. godinu.
Medijski nadzornik sa sjedištem u Parizu kaže da je Iran sada također jedan od najvećih svjetskih tamničara za novinare.