Dostupni linkovi

Tadžikistanski aktivista navodno pokušao samoubistvo u Nemačkoj u znak protesta protiv deportacije


 Dilmurod Ergašev, fotografija iz arhive
Dilmurod Ergašev, fotografija iz arhive

Tadžikistanski opozicioni aktivista Dilmurod Ergašev pokušao je da izvrši samoubistvo pre nego što je deportovan iz Nemačke u Tadžikistan, izvestila je 6. novembra istraživačka grupa Insajder, pozivajući se na samoprognanog tadžikistanskog opozicionog aktivistu Šarofida Gadoeva.

Prema izveštaju, nemački policajci pronašli su Ergaševa kako leži u lokvi krvi u ćeliji u deportacionom centru.

Ergašev se navodno posekao po stomaku, telu i rukama i oštetio vene. On je bio na bolničkom lečenju i uprkos njegovom stanju, Ergašev je ipak trebalo da bude deportovan u Tadžikistan 6. novembra.

"Shvatajući da povratak u Tadžikistan znači neizbežne represalije i brutalnu represiju od strane režima [tadžičkog predsednika] Emomalija Rahmona, Ergašev je pokušao da izvrši samoubistvo", rekao je Gadoev za Insajder.

"Ergašev bi više voleo smrt nego da padne u ruke ’koljača’ režima poznatog po nemilosrdnim represalijama protiv političkih protivnika", dodao je Gadoev.

Ovaj 40-godišnjak je istaknuti član Grupe 24, opozicionog pokreta koji je zabranjen u Tadžikistanu i deo pokreta Reforme i razvoj Tadžikistana koji su osnovali prognani disidenti.

Njegov aktivizam je uključivao učešće u demonstracijama u Berlinu, posebno tokom protesta protiv Rahmonove posete Nemačkoj u septembru 2023.

Upravni sud u nemačkom gradu Kleve doneo je odluku o deportovanju Ergaševa 28. oktobra.

Tri dana kasnije, međunarodna nevladina organizacija Hjuman rajts voč (HRV) je osudio sudsku odluku rekavši da bi vraćanje Ergaševa u Tadžikistan predstavljalo kršenje međunarodnog prava koje zabranjuje 2proterivanje" – praksu vraćanja pojedinaca u zemlje u kojima se suočavaju sa rizikom od mučenja ili okrutnog, nehumanog postupanja.

Ovaj princip je sadržan u različitim međunarodnim ugovorima kojih je Nemačka potpisnica, navodi se u saopštenju.

Nemačka se suočavala sa kritikama zbog sličnih postupaka u prošlosti. Tako su 2023. godine dvojica tadžikistanskih disidenata, Abdulohi Šamsidin i Bilol Kurbonalijev, deportovani u Tadžikistan, gde su odmah pritvoreni i kasnije osuđeni na duge zatvorske kazne pod sumnjivim optužbama u vezi sa pokušajima rušenja ustavnog poretka.

Izveštaji pokazuju da se Šamsidin suočavao sa maltretiranjem dok je bio u zatvoru.

Dilmurod Ergašev je u Nemačkoj od februara 2011. i iste godine je podneo zahtev za azil iz političkih razloga.

Uprkos nekoliko zahteva, njegovi zahtevi za azil su dosledno odbijani.

Prema rečima njegovog advokata, nemačke imigracione vlasti izrazile su sumnju u iskrenost Ergaševe posvećenosti opozicionim stvarima.

Tadžikistanska vlada je poznata po svom sistematskom progonu članova opozicije, posebno onih koji su povezani sa zabranjenim grupama poput Grupe 24.

Nedavni izveštaj HRV-a istakao je Tadžikistan kao zemlju od velike zabrinutosti u vezi sa transnacionalnom represijom, uz napomenu da vlada aktivno cilja na kritičare u inostranstvu po optužbama za ekstremizam i terorizam, što dovodi do strogih kazni i maltretiranja nakon prisilnog povratka.

S obzirom na Ergaševov dokumentovani aktivizam i učešće u protestima, aktivisti ga vide kao jasnu metu za progon od strane tadžikistanskih vlasti.

HRV je pozvao nemačke vlasti da odmah obustave Ergaševu deportaciju i sprovedu detaljnu reviziju njegovih potreba za zaštitom, naglašavajući da ga ne treba vraćati u zemlju u kojoj se suočava sa ozbiljnim rizikom od mučenja.

Izvor: engleska stranica Radija Slobodna Evropa
XS
SM
MD
LG