Apelacioni sud u Beogradu odložio je za 17. jun odlučivanje o žalbi branilaca na odluku nižeg suda o izručenju kurdskog političara i aktiviste Ečevita Piroglua Turskoj.
Prethodno je Viši sud u Beogradu doneo odluku o postojanju uslova za izručenje turskog državljanina.
Kako je za Radio Slobodna Evropa (RSE) rekao njegov advokat Milan Vuković, javna sednica u postupku koji se pred Apelacionim sudom vodi odložena je zbog problema sa prevođenjem.
"Kada je okrivljeni počeo da iznosi svoju odbranu, ali ne ono što je izneo u žalbi, prevodilac je pogrešno prevodio ističući da ne razume šta okrivljeni govori jer je kurdski naglasak", rekao je Vuković.
Advokat je naveo i da je prevodilac bio pristrasan u prevođenju.
"Zatim je davao komentare na prevode govoreći da okrivljeni laže i manipuliše činjenicama", dodao je Vuković.
Apelacioni sud u odgovoru na upit RSE nije komentarisao navode odbrane, već je samo ponovio informaciju da je zbog problema prilikom prevođenja doneto rešenje da se odredi novi sudski tumač i da je sledeća javna rasprava zakazana za 17. jun.
Iz Inicijative za slobodu Ečevita Piroglua ranije je za RSE rečeno da je on optužen za dve stvari, sa jedne strane za pljačku, a sa druge strane za pripadnost terorističkim organizacijama.
Advokat Piroglua je novinarima rekao da postoji više povreda postupka a da se najveća odnosi na to što je nalog za njegovo hapšenje u Turskoj izdao prekršajni a ne krivični sud, objašnjavajući da se pružanje pravne pomoći drugoj zemlji vrši isključivo za krivična dela.
"Povrede postupka su takve da očekujem ili da se odbije zahtev Turske za izručenje ili da se predmet vrati prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje", naveo je Vuković.
U Inicijativi za slobodu Ečevita Piroglua su takođe naveli da se okrivljenom stavlja na teret i da je član više različitih, ideološki suprotstavljenih organizacija.
"Za ovog čoveka se tvrdi da je on istovremeno član i PKK (Radnička partija Kurdistana) i još jedne komunističke organizacije u Turskoj koja ima potpuno različitu ideologiju od PKK, i on ne može da bude član obe organizacije", objašnjavaju.
Protest ispred suda
Uoči početka rasprave u sudnici, ipred Apelacionog suda održan je protest Inicijative za slobodu Ečevita Piroglua.
U pitanju je međunarodna inicijativa, čiji je ogranak u Srbiji formiran pre nekoliko meseci, kada je objavljena informacija da je Ečevit Piroglu u pritvoru.
Učesnici protesta nosili su transparente "Sloboda Piroglu!".
Milena Repajić iz ove Inicijative rekla je da se Piroglu u slučaju izručenja suočava sa "strašnom kaznom i strašnom torturom" ukoliko bude izručen Turskoj.
Piroglu je nekadašnji predvodnik Socijalističke demokratske partije, bivši direktor Asocijacije za ljudska prava (İnsan Hakları Derneği, İHD) i nekadašnji direktor redakcije političkog časopisa Genç Devrimci, a Turska ga traži zbog navodne povezanosti sa terorizmom.
Piroglu je, prema navodima portala Balkan Insight, od juna 2021. godine u zatvoru u Srbiji.
Komitet protiv torture UN tražio da se Srbija uzdrži do njihove odluke
Komitet protiv torture Ujedinjenih nacija zatražio je 2. juna od Beograda da se uzdrži od izručenja Piroglua Turskoj dok traje razmatranje njegovog slučaja pred tim telom.
U međuvremenu, Ečevit Piroglu je u ekstradicionom pritvoru u Srbiji započeo štrajk glađu, saopštila je njegova Inicijativa za slobodu.
U prethodnih mesec dana, međunarodne institucije su od Srbije tražile da se suzdrži od izručenja Turskoj u dva slučaja.
Pored Piroglua, Srbija je pokušala da izruči i novinarku kurdskog porekla Nadin Čapan. Ona je po sletanju na lokalni aerodrom 29. maja pritvorena i, da nije bilo brze reakcije aktivista za ljudska prava u Srbiji, bila bi izručena Turskoj.
Ona je trenutno na slobodi u Srbiji i više se ne razmatra njeno izručenje.
Turska je, od 15. jula 2016. godine, kada je izvršen neuspeo pokušaj puča, pokrenula akciju hapšenja onih za koje su sumnjali da su bili upleteni u pokušaj puča, a veliki broj tih lica je izbegao u inostranstvo.
Kroz Srbiju prolazi određeni broj državljana Turske koji su interesantni turskim vlastima, kako onih koje dovode u vezu sa pokušajem puča, tako i kurdskih aktivista.
Srbija već ima problematičnu istoriju izručenja turskih državljana toj državi, uprkos pozivima iz UN da se uzdrže od ekstradicija.
- Brat Kurda isporučenog Turskoj: Tužiću Srbiju
- Jens Modvig za RSE: Srbija prekršila Konvenciju protiv torture
- Kuburović: Ajaz izručen jer nije bilo pravnog leka
Takav slučaj se desio 2017. sa Kurdom Dževdetom Ajazom, koji je u Turskoj osuđen na 15 godina zatvora zbog rušenja ustavnog poretka, a kojeg je Srbija izručila toj zemlji.