Dostupni linkovi

Srbija obavestila OEBS da radi na izbornim preporukama


Ana Brnabić, predsednica Vlade Srbije, u Narodnoj Skupštini, Beograd, septembar 2023.
Ana Brnabić, predsednica Vlade Srbije, u Narodnoj Skupštini, Beograd, septembar 2023.

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić obavestila je na sastanku u Beogradu Ijana Borga, predsedavajućeg Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), da je sve parlamentarne stranke pozvala da 11. aprila dođu na još jednu rundu razgovora o primeni preporuka OEBS-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR).

Kako je saopštio njen Kabinet, prenela mu je i da će sastanku prisustvovati i predstavnici civilnog sektora, međunarodnih partnera Srbije i Misije OEBS u Srbiji.

Ijan Borg je, kako se navodi, pohvalio spremnost Srbije za saradnju sa OEBS.

Prethodno je Brnabić saopštila da je svrha sastanka nastavak parlamentarnog dijaloga o primeni preporuka ODIHR za unapređenje izbornog procesa u Srbiji.

"U fokusu sastanka biće radne verzije izmena zakona koje je u svrhu primene preporuka ODIHR pripremila Radna grupa Vlade za saradnju sa OEBS-om", saopštio je Kabinet.

'Ponuđene izmene pet zakona'

Portal Insajder javio je 10. aprila da je imao uvid u predlog vladine Radne grupe i da su u njemu ponuđene izmene pet zakona - o sprečavanju korupcije, o izboru narodnih poslanika, o lokalnim izborima, o Ustavnom sudu i o finansiranju političkih aktivnosti.

Posle izbora 17. decembra, koje su obeležile optužbe opozicije o krađi izbora, ODIHR je dao ukupno 25 preporuka za poboljšanje izbornih uslova u Srbiji.

Uoči sastanka u četvrtak, bivša premijerka i aktuelna predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić pozvala je poslaničke grupe da pripreme komentare izmena zakona čiju su im predlozi dostavljeni da bi se došlo do rešenja i počela procedura njihovog usvajanja.

Predstavnici opozicije ranije su izneli različite stavove o tom pozivu, a neke partije saopštile su da neće prisustvovati sastanku u Skupštini Srbije.

Prvi razgovori opozicije i vlasti o stvaranju uslova za fer i demokratske izbore propali su 3. aprila, kada nije ispunjen zahtev koalicija "Srbija protiv nasilja" i NADA da se svi lokalni izbori u Srbiji održe istog dana. Nakon neuspelih pregovora Brnabić je raspisala izbore u Beogradu, za 2. jun.

Opozicija je to ocenila kao odluku vlasti Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandra Vučića da na izbore ide sama, odnosno bez opozicione konkurencije. Tada je deo opozicije saopštio da će bojkotovati beogradske izbore, dok deo još raspravlja o mogućem učešću ukoliko se uslovi promene.

Opozicioni lideri tada su saopštili da vlast nije prihvatila ni zahtev da nezavisna komisija prekontroliše i uredi birački spisak, kao i da javni medijski servis Radio-televizija Srbije (RTS) bude podjednako dostupan za sve učesnike na izborima.

'Uvoz glasača iz BIH i sa lokala'

ODIHR je u izveštaju o decembarskim izborima u Srbiji ocenio da uslovi nisu bili ravnopravni za sve, da je u medijima izrazito dominirao pedsednik Srbije Aleksandar Vučić i da su vršeni pritisci na zaposlene u javnom sektoru da glasaju za vlast.

Posle neuspelih pokušaja da konstituiše Skupštinu Grada nakon izbora 17. decembra, jer lista SNS nije mogla da oformi većinu, šef države Vučić najavio je nove beogradske izbore za jun.

Tome su prethodili zaključak opozicije da je vlast pokrala beogradske izbore, odluka Evropskog parlamenta da zatraži istragu i preporuke OEBS da Srbija unapredi izborni proces.

Na dan izbora koalicija "Srbija protiv nasilja" optužila je vlast da je iz Republike Srpske u BIH i lokalnih sredina u kojima 17. decembra nije bilo izbora u Beograd dovezla 40.000 ljudi da bi nezakonito glasali za SNS.

Zbog toga je SPN zatražila poništavanje decembarskih izbora u glavnom gradu Srbije.

Srpska napredna stranka odbacila je optužbe i najavila nove izbore u Beogradu.

XS
SM
MD
LG