Dostupni linkovi

Srbija izvezla oružje vredno 4,7 miliona evra Mjanmaru nakon puča, tvrde istraživači


Aktivisti i budistički sveštenik učestvuju na protestu protiv vojne hunte, u gradu Mandalaju, na Mjanmaru. Na plakatu piše - "Ko sme da bude sa druge strane narodne volje". Madalaj, Mjanmar, 1. februar 2022. godine.
Aktivisti i budistički sveštenik učestvuju na protestu protiv vojne hunte, u gradu Mandalaju, na Mjanmaru. Na plakatu piše - "Ko sme da bude sa druge strane narodne volje". Madalaj, Mjanmar, 1. februar 2022. godine.

Srbija je izvezla rakete vredne 4,7 miliona evra Mjanmaru, u jugoistočnoj Aziji, 2021. godine nakon puča koji je doveo do civilnog rata u toj zemlji, navodi se u istraživanju koje su zajedno sproveli Balkanska istraživačka mreža Srbije (BIRN) i Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS).

U mesecima krvavih obračuna koji su usledili, Srbija je izdala još četiri dozvole za izvoz oružja, dodaje se u istraživanju BIRN-a i CINS-a.

Radio Slobodna Evropa poslao je upit Ministarstvu odbrane Srbije ovim povodom, ali ministarstvo nije bilo dostupno za komentar u kratkom roku.

CINS i BIRN su, kako navode u istraživanju, koristeći fotografije i video snimke iz otvorenih podataka, kao i dokumenta dobijena zahtevom za pristup informacijama od javnog značaja, uspeli da potvrde let aviona Avion Iljušin-62M beloruske privatne avio kompanije Rada Airlines, koji je, kako se navodi, poleteo je sa beogradskog aerodroma 9. februara 2021. godine, noseći stotine raketa kalibra 80 mm proizvedenih u Srbiji.

Nakon što je prvo stao u Egiptu, kako se dodaje u istraživanju, avion je sleteo 8.000 kilometara dalje u Jangonu u Mjanmaru, tada poprištu krvavog puča koji je počeo 1. februara, a koji je gurnuo zemlju u građanski rat.

Izvestilac UN za ljudska prava u Mjanmaru Tom Endrjuz (Tom Andrews) saopštio je ranije danas, 22. februara, da Rusija, Kina i Srbija, nastavljaju da hunti u Mjanmaru isporučuju oružje koje je od vojnog puča u toj zemlji korišćeno za napade na civile, i pozvao na hitno sazivanje Saveta bezbednosti UN povodom situacije u Mjanmaru.

Vojna hunta Mjanmara, preuzela je vlast 1. februara 2021. godine.

Dva meseca kasnije, 9. aprila, hunta je saopštila da će održati izbore u roku od dve godine i predati vlast izabranoj vladi, saopštavajući po prvi put vremenski okvir za izjašnjavanje građana otkako je zbacila izabranu vladu Aung San Suu Kyi.

U Mjanmaru su protivnici vojnog puča nastavili sa protestima, u prvih tri meseca nakon puča, ubijeno je oko 700 civila.

XS
SM
MD
LG