Protivnici vojnog puča nastavili su 11. aprila protestovati u Mjanmaru, uprkos represiji snaga sigurnosti u kojoj je od 1. februara poginulo više od 700 civila.
Udruženje za pomoć političkim zatvorenicima saopštilo je da je 701 osoba poginula od 1. februara kada je vojska smijenila civilne vlasti.
Vojna hunta je prijavila 248 mrtvih.
Evropska unija (EU) sa svoje strane je optužila Rusiju i Kinu da blokiraju diplomatsko rješavanja situacije u Mjanmaru.
"Geopolitičko rivalstvo u Mjanmaru otežava pronalaženje zajedničkog jezika, ali dužni smo pokušati", naveo je visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell.
Prema njegovim riječima, opstrukcija Pekinga i Moskve diplomatskim naporima u Vijeću sigurnosti UN-a u cilju usvajanja međunarodnog embarga na prodaju oružja Mjanmaru ne predstavlja "iznenađenje".
Bit će još teže doći do rješenja, jer je "vojska Mjanmara već decenijama navikla da ignoriše potrebe i volju svojih građana", dodao je Borrell.
Vojna hunta Mjanmara, koja je preuzela vlast 1. februara, saopštila je 9. aprila da intenzitet protesta opada i da će održati izbore u roku od dvije godine i predati vlast izabranoj vladi, saopštavajući po prvi put vremenski okvir za izjašnjavanje građana otkako je zbacila izabranu vladu Aung San Suu Kyi.