Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je u ponedeljak da policija da se u Srbiji godišnje izrekne 32.000 mera zabrane prilaska zbog nasilja nad ženama.
On je na tribini "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama" na Kriminalističko-policijskom univerzitetu poručio da nijedno nasilje ne treba ignorisati, već da takve probleme treba prijaviti policiji.
"Borba protiv nasilja nad ženama je izuzetno bitna tema koja je ujedno i opomena za svako društvo, pa i za naše, i u njegovom sprečavanju moramo delovati zajedno, institucionalno i koordinisano, a paralelno sa takvim odgovorom posebnu pažnju moramo posvetiti prevenciji", rekao je Dačić.
On je poručio da građani treba da prijave policiji ako sumnjaju ili znaju da neko trpi nasilje.
"Žene koje su žrtve nasilja moraju da znaju da nisu same, a na nama je da se kao pojedinci u društvu maksimalno potrudimo da ohrabrimo sve žrtve da prijave nasilje, ili da sami reagujemo u tim situacijama. Samo na taj način možemo učiniti da žene budu sigurne, zaštićene i bezbedne, a da nasilnike i uzurpatore brže privedemo licu pravde", rekao je Dačić.
Prema podazima Autonomnog ženskog centra i udruženja građanki Femplatz, u Srbiji je od 2011. godine ubijeno 424 žena. Više od četvrtine njih je prethodno prijavilo nasilje.
Samo u poslednjih godinu dana u porodično-partnerskom odnosu ubijeno je najmanje 17 žena, od kojih je osam prijavilo nasilje institucijama.
U Srbiji nasilje u porodici se može prijaviti na broj telefona 0800/100-600.
Postoji i SOS ženski telefon 0800/100-007 koji funkcioniše svakog radnog dana od 10h do 20h. Dostupna je i besplatna pravna podrška koju je moguće pozvati anonimno na 011/2656-178 kako bi se informisali o svojim pravima.
Brojevi za psihosocijalnu i pravnu podršku ženama mogu se pronaći za pojedinačne gradove na stranici Autonomnog ženskog centra.
Broj policije u Srbiji je 192.