Dostupni linkovi

Sa severa Kosova najavljuju moguće napuštanje kosovskih institucija


Sastanak predstavnika četiri severne kosovske opštine sa srpskom većinom u Zvečanu na Kosovu 24. avgusta 2022.
Sastanak predstavnika četiri severne kosovske opštine sa srpskom većinom u Zvečanu na Kosovu 24. avgusta 2022.

Predstavnici Srba iz četiri opštine sa severa Kosova, Severna Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok i Leposavić upozorili su na moguće napuštanje kosovskih institucija.

Na zajedničkoj sednici predstavnika te četiri opštine, koje su većinski naseljene srpskim stanovništvom, održanoj u Zvečanu u sredu (24. avgust), usvojena je posebna deklaracija.

U njoj se, između ostalog, predviđa napuštanje kosovskih intitucija ukoliko se ne pronađe kompromisno rešenje za trenutno goruća pitanja registarskih tablica i ličnih karata.

U deklaraciji se navodi kako se pruža puna podrška predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da u narednih sedam dana, do kada je Vlada Kosova odložila realizaciju svojih odluka o zameni registarskih tablica i izdavanju novih dokumenata, pronađe "kompromisno, održivo i dugoročno rešenje".

Kako se stiglo dovde?

Tenzije na Kosovu su naglo narasle nakon pokušaja Vlade Kosova da 1. avgusta primeni odluke o dokumentima i na severu Kosova, većinski naseljenim srpskim stanovništvom.

Reč je o odlukama o preregistraciji vozila na RKS tablice, umesto onih tablica koje su izdate u Srbiji, i izdavanju državljanima Srbije ulazno/izlaznog dokumenta.

Nakon što je lokalno srpsko stanovništvo na to odgovorilo podizanjem barikada, Vlada Kosova odložila je realizaciju odluke, koju inače Srbija shodno primenjuje za građane Kosova još od 2011, za 1. septembar.

Kompromis za rešavanje krize nije pronađen ni 18. avgusta kada su se u Briselu sastali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti.

Čime se preti?

Kako se navodi u deklaraciji, u slučaju da ne dođe do kompromisnog rešenja srpski politički predstavnici zajedno sa "svim sunarodnicima započeće proces napuštanja svih kosovskih institucija".

Precizira se da će to biti učinjeno na svim nivoima počev od centralnih i lokalnih insitucija, do suda, tužilaštva, policije i svih ostalih institucija. Time se, navodi se u deklaraciji, "totalno razgrađuje briselski proces".

Šta se još traži?

U deklaraciji se navodi da se zahteva najhitnije formiranje Zajednice srpskih opština, onako kako je definisano sporazumima u Briselu iz 2013. i 2015. godine, jer je to, kako su naveli, potreba srpskog naroda kako bi se kroz nju zaštitila kolektivna prava Srba.

Poziv KFOR-u

U daljem tekstu deklaracije sa zajedničke sednice upućen je poziv KFOR-u i ostalim međunarodnim insitucijama da u skladu sa "Rezolucijom 1244 i Vojnotehničkim sporazumom iz Kumanova osiguraju mir i bezbednost za sve građane".

Pozvali su komandu misije KFOR-a da spreči dolazak "do zuba naoružanih specijalnih jedinica kosovske policije iz Prištine u mirne srpske opštine", a međunarodnu zajednicu da "urazumi Prištinu kako bi se povukle jendostrane i antisrpske mere".

Deklaraciju su potpisali predsednici skupština četiri opštine sa severa Kosova.

Vlast u tim opštinama, kao i ostalih šest opština sa srpskom većinom na Kosovu, drži "Srpska lista" koja je bliska vlasti u Beogradu, a pripada joj i jedno ministarsko mesto u Vladi Kosova.

XS
SM
MD
LG