Dostupni linkovi

Katalonska stranka traži od Španije da prizna Kosovo


Lider stranke Zajedno za Kataloniju Carles Puigdemont u Briselu, novembar 2023.
Lider stranke Zajedno za Kataloniju Carles Puigdemont u Briselu, novembar 2023.

Zajedno za Kataloniju, stranka koju predvodi Carles Puigdemont, obratila se Parlamentu Španije sa zahtjevom za priznanje nezavisnosti Kosova.

Španija je jedna od pet zemalja Evropske unije (EU) - zajedno sa Kiprom, Grčkom, Slovačkom i Rumunijom - koje ne priznaju Kosovo od kad je proglasilo nezavisnost u februaru 2008. godine.

U pismu te stranke pominje se odluka Međunarodnog suda pravde iz 2010. godine u kojoj je navedeno da proglašenje nezavisnosti Kosova nije u suprotnosti sa međunarodnim pravom.

Pominje se i da je Kosovo priznalo više od 100 zemalja.

"Špansko odbijanje da prizna državu koja je iskoristila svoje legitimno pravo na samoopredjeljenje prepreka je evropskoj politici integracije Zapadnog Balkana u Evropsku uniju. I ovo odbijanje je destabilizujući faktor u tom semgentu, u kontekstu rata u Ukrajini, koji ovaj dio Evrope doživljava s posebnom tjeskobom", navodi se u prijedlogu za priznanje Kosova.

"U tom smislu", pište u zahtjevu, "nije prihvatljivo da španska država dijeli istu strategiju kao Rusija, Kina ili Belorusija, odbijanjem da prizna Kosovo".

Španske vlasti su 28. maja za Radio Slobodna Evropa (RSE) naveli da ta država nije promijenila svoj stav o priznanju Kosova.

Nakon zvaničnog priznanja palestinske države, iz Madrida su za RSE rekli da je situacija na Kosovu potpuno drugačija.

Zašto Španija ne priznaje Kosovo?

Smatra se da je glavni razlog nepriznavanja Kosova vezan za stav Španije prema težnjama njenog sjeveroistočnog regiona, Katalonije, da postane nezavisan.

Ovaj region imao je nekoliko neuspješnih pokušaja da se odvoji od Španije, dok se zvanični Madrid oštro protivio ovom potezu.

"Situacija u Palestini je drugačija. Priznavanje Države Palestine ne utiče na teritorijalni integritet Izraela, jer ta teritorija nikada nije bila pravno dio države Izrael", rekla je Elena Aljarilla Cortezon, savjetnica za medije u Ministarstvu Foreign Affairs Španije, u odgovoru za RSE.

U pismu stranke Zajedno za Kataloniju ističe se da bi priznanje od preostalih pet država EU koje to nisu uradile omogućilo Kosovu da napreduje u procesu integracija.

Pitanje španskog priznanja Kosova razmatrano je na sastanku ministara inostranih poslova EU 27. maja u Briselu.

Neki izvori su za RSE rekli da je tom prilikom došlo do otvorenog spora između stranaka iz Njemačke i Španije.

Dok je Njemačka bila "veoma ubjedljiva" u argumentaciji da treba priznati Kosovo, "Španija je bila u defanzivi, tvrdeći da Kosovo nije na dnevnom redu"

U januaru ove godine Španija je priznala pasoše Kosova, nakon što su građani Kosova prema odluci EU počeli da putuju bez viza u šengenski prostor.

XS
SM
MD
LG