U Banjaluci je 15. novembra konstituisana Skupština Republike Srpske (RS), entiteta u Bosni i Hercegovini.
Za predsjednika Skupštine RS je izabran Nenad Stevandić. Pored njega, Skupština RS će imati četiri potpredsjednika.
Zakletvu su položila 83 poslanika koji su izabrani na Opštim izborima u Bosni i Hercegovini (BiH), održanim 2 oktobra.
U Skupštini su poslanici iz 11 političkih stranaka. Najviše poslanika ima Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), 29.
Opozicione stranke - Partija demokratskog progresa (PDP), Srpska demokratska stranka (SDS) i Lista "Za pravdu i red – Nebojša Vukanović" osvojile su ukupno 25 mandata.
U Skupštini RS-a će biti 16 žena.
Na početku sjednice, intonirane su himne Bosne i Hercegovine i Republike Srpske. Milorad Dodik, predsjednik RS izašao je iz sale prilikom intoniranja himne BiH.
Od međunarodnih predstavnika na konstituirajućoj sjednici je prisustvovao ruski ambasador u Bosni i Hercegovini Igor Kalabuhov, ambasador Srbije u BiH Aleksandar Đorđević, te predsjednik Narodne skupštine Srbije Vladimir Orlić.
Član Predsjedništva BiH, predsjednik i potpredsjednici RS položili zakletvu
Tokom konstituirajuće sjednice zakletvu je položila članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.
Ovaj presedan je 10. novembra najavio Milorad Dodik, novoizabrani predsjednik RS-a.
"Prvi put činimo da prije nego što se u mandat uvede srpski član Predsjedništva (BiH) on položi zakletvu pred Narodnom Skupštinom Republike Srpske", rekao je Dodik.
Tekst entitetske zakletve koju je Cvijanović položila glasi:
"Zaklinjem se da ću dužnosti savjesno i odgovorno izvršavati, državne tajne čuvati, interese naroda i građana Republike Srpske braniti i zastupati, Ustava i zakona Bosne i Hercegovine i Republike Srpske časno se držati."
Na konstituirajućoj sjednici zakletvu je položio i Milorad Dodik, predsjednik RS-a, te dva potpredsjednika- Ćamil Duraković, iz reda bošnjačkog naroda i Davor Pranjić, iz reda hrvatskog naroda.
Dodik je tokom obraćanja poslanicima rekao kako će njegova ključna politika biti "borba za stabilnost i mir", te poručio da on "određuje interese RS".
Glasovi za poziciju predsjednika RS su se brojali ponovo nakon izbora, zbog brojnih nepravilnosti koje su zabilježene tokom izbornog dana.
Odluku o ponovnom brojanju glasova donijela je Centralna izborna komisija BiH 10. oktobra.
Na sjednici 27. oktobra, Komisija je utvrdila da je Dodik predsjednik RS-a, s oko 27.000 glasova više u odnosu na svoju protivkandidatkinju Jelenu Trivić.
Članovi CIK-a tada su istakli da su brojne nepravilnosti prijavili Tužilaštvu BiH, ali da nema osnova za ponavljanje izbora za bilo koji nivo.
Zbog brojnih nepravilnosti na izborima, opozicione stranke u entitetu RS su organizovale nekoliko protesnih skupova.
Centralna izborna komisija BiH potvrdila je rezultate Opštih izbora 2. novembra.
Koja još tijela trebaju biti konstituisana?
Konstituirajuća sjednica Predsjedništva Bosne i Hercegovine zakazana je za srijedu, 16. novembra. Na sjednici će zakletvu položiti Željka Cvijanović, Denis Bećirović i Željko Komšić.
Za 1. decembar je zakazana i prva sjednica novog saziva Zastupničkog doma Parlamenta BiH. Ovaj Parlament broji 42 poslanika, od kojih se dvije trećine neposredno biraju s teritorije entiteta Federacija BiH, a jedna trećina s teritorije entiteta Republika Srpska.
Istog dana će biti održana i konstituirajuća sjednica Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, koji se sastoji od 98 poslanika.
Ko su pobjednici na oktobarskim izborima?
Na opštim izborima u BiH glasalo je nešto manje od 51,5 odsto birača. Oni su osim predsjednika RS birali članove Predsjedništva BiH, poslanike u Predstavničkom domu bh. parlamenta, entitetskim parlamentima, kao i u 10 kantonalnih skupština.
Ukupno je bilo više od 420 hiljada nevažećih glasačkih listića.
Od 42 mjesta u državnom parlamentu, osam će imati Stranka demokratske akcije (SDA), šest SNSD, a pet Socijaldemokratska partija (SDP) BiH.
U entitetskim parlamentima, SDA u FBiH i SNSD u RS su osvojili najviše poslaničkih mjesta.