Prihodi od prodaje oružja i vojnih usluga 100 najvećih kompanija u svjetskoj odbrambenoj industriji realno su smanjeni za 3,5 posto godišnje u 2022. godini, uprkos naglom porastu potražnje, objavio je 4. decembra Stokholmski međunarodni institut za istraživanje mira (SIPRI).
Zajednički prihod od oružja najvećih svjetskih kompanija za proizvodnju oružja i vojnih usluga -- SIPRI Top 100 -- iznosio je 597 milijardi dolara prošle godine, prema novim podacima koje je objavio istraživački institut.
Pad prihoda "uglavnom je uzrokovan ukupnim padom prihoda kompanija oružja u Sjedinjenim Državama i Rusiji", rekao je SIPRI, dodajući da će se narudžbe vjerovatno povećati u narednim godinama.
"Veliki zaostaci u narudžbi i rastuća potražnja za oružjem tokom 2022. i 2023. ukazuju na to da bi ukupan prihod od 100 najboljih kompanija oružja mogao značajno porasti u godinama koje dolaze", dodaje institut.
Podaci također pokazuju da je ruska invazija na Ukrajinu u punom obimu dovela do povećanja potražnje za oružjem 2022. godine, ali napori mnogih kompanija koje se bave oružjem da povećaju proizvodni kapacitet bili su ometeni nedostatkom radne snage, rastućim troškovima i prekidima u lancu opskrbe.
Uprkos padu u odnosu na prethodnu godinu, ukupni prihodi od oružja 100 najvećih kompanija i dalje su bili 14 posto veći u 2022. nego u 2015. godini, prve godine u kojoj je SIPRI uvrstio kineske kompanije na svoju ljestvicu.
Dok su tri američke kompanije - Lockheed Martin, Raytheon Technologies i General Dynamics - bile na vrhu liste, prihodi su ipak pali i za proizvođače oružja u Sjedinjenim Državama i Rusiji, dok su među azijskim i bliskoistočnim kompanijama prihodi značajno porasli, dodaje se.
Prihodi od oružja u sedam kompanija u Top 100 sa sjedištem na Bliskom istoku porasli su za 11 posto na 17,9 milijardi dolara. Ovo je najveći godišnji procenat povećanja prihoda od oružja kada se procjenjuje po regionima.
Podaci SIPRI-ja također pokazuju da je Kina imala 18 posto prihoda od oružja u Top 100 u 2022., druga po veličini nakon Sjedinjenih Država sa 51 posto.
Ukupni prihod od oružja osam kineskih kompanija na rang listi porastao je na 108 milijardi dolara, saopštio je SIPRI.
Sedam britanskih kompanija u prvih Top 100 povećalo je svoj prihod na 41,8 milijardi dolara, 7 posto od ukupnog broja.
Zajednički prihodi od oružja dviju ruskih kompanija u Top 100 pali su za 12 posto na 20,8 milijardi dolara, saopštio je SIPRI, dodajući da postoji opšti nedostatak podataka o ruskim kompanijama jer je "transparentnost u ruskoj industriji oružja nastavila da opada".
Jedina ukrajinska kompanija u Top 100, UkrOboronProm, zabilježila je pravi pad prihoda od oružja za 10 posto na 1,3 milijarde dolara. Iako su njeni prihodi od oružja nominalno porasli, to je više nego nadoknađeno visokom inflacijom u zemlji.