Džo Bajden (Joe Biden) u subotu se poslednji put sastao s kineskim predsednikom Si Đinpingom u funkciji predsednika SAD, dok uoči inauguracije Donalda Trampa (Trump) dva lidera nastoje da smanje tenzije izazvane sukobima oko sajber kriminala, trgovine, Tajvana i Rusije.
Na sastanku na marginama foruma Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje u Limi, u Peruu, Si je Bajdenu rekao da je "Kina spremna da radi sa novom administracijom", dodajući da će Peking "težiti glatkoj tranziciji" u odnosima sa SAD, prenela je Sinhua.
Bajden je rekao da je ponosan na posao koji su dve zemlje uradile od njihovog poslednjeg sastanka prošle godine na marginama konferencije održane u San Francisku.
"Tokom protekle četiri godine, Kina-SAD odnosi su doživljavali uspone i padove, ali sa nas dvojicom na čelu takođe smo vodili plodne dijaloge i saradnju i generalno postigli stabilnost", rekao je Bajden.
Si je rekao da dve zemlje treba da "nastave da istražuju ispravan način" da se slažu i "postignu dugoročnu mirnu koegzistenciju", dok je Bajden rekao da u odnosima dve zemlje treba da bude u pitanju konkurencija a ne konflikt.
Si je takođe rekao da stabilan razvoj odnosa Kine i SAD, kao najvažnijih bilateralnih odnosa na svetu, imaju posledice po sudbinu i dve nacija i čovečanstva.
Vašington je nezadovoljan zbog nedavnih hakovanja telefonskih komunikacija zvaničnika američke vlade i predizbornih štabova, i zabrinut je zbog sve većeg pritiska Pekinga na Tajvan i kao i njegove podrške Rusiji.
Tajvanski predsednik Laj Čing-te planira da poseti američku saveznu državu Havaje i možda teritoriju Guam, što će verovatno razgneviti Peking u narednim nedeljama. Bajden se takođe sastao s predstavnikom Tajvana na samitu koji ga je pozvao da poseti Tajvan u bliskoj budućnosti.
Kina smatra Tajvan, kojim se upravlja demokratski izabrana vlada kao na svoju teritoriju. SAD su najvažniji međunarodni sponzor Tajvana, kao i snabdevač oružja, uprkos nepostojanju formalnog diplomatskog priznanja.
Kineska ekonomija je teško pogođena Bajdenovim trgovinskim merama, uključujući plan za ograničavanje američkih ulaganja u kinesku veštačku inteligenciju, kvantno računarstvo i poluprovodnike i ograničenja na izvoz naprednih kompjuterskih čipova. Očekuje se da će sve te teme biti uključene u razgovore, rekli su američki zvaničnici.
Kina rutinski poriče optužbe za hakovanje u SAD, smatra Tajvan internim pitanjem i protestuje zbog izjava SAD o kinesko-ruskoj trgovini.