Sud u SAD osudio je bivšeg čuvara logora Čelebići Kemala Mrndžića na pet i po godina zatvora zbog toga što je 25 godina skrivao učešće u progonu Srba tokom rata u Bosni i Hercegovini, kao i zbog lažnih tvrdnji na osnovu kojih je postao izbeglica u SAD i na kraju državljanin te zemlje, saopštilo je Ministarstvo pravde SAD.
Mrndžić je bio nadzornik stražara u zloglasnom logoru Čelebići tokom rata u BiH, navodi se u saopštenju i dodaje da je 21 bivši zatočenik tog logora opisao Mrndžića kao jednog od najistaknutijih čuvara u logoru, koji je bio nadaleko poznat po posebno okrutnom postupanju prema zarobljenicima, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo pravde SAD je navelo da je Mrndžić učestvovao u sistematskom i sveprisutnom brutalnom mučenju i uskraćivanju osnovnih ljudskih potreba stotinama zarobljenih žrtava – od kojih su neke bile starije životne dobi – u logoru Čelebići. Žrtve su bile izgladnjivane, terane u šahtove bez svetla i bez vazduha gde su satima bili zatvoreni, a takođe su ih stražari svakodnevno premlaćivali bejzbol palicama, drvenim motkama i kundacima pušaka.
Tužiteljka je Li Foli (Leah B. Foley) rekla je da je Mrndžić više od dve decenije izbegavao odgovornost za učešće u progonu i mučenju nebrojenih žrtava u logoru, saopštilo je u četvrtak američko Ministarstvo pravde.
"Smatrajući ga odgovornim za svoje laži i prevarantsko ponašanje, ova kazna jača našu odlučnost da obezbedimo da se oni koji su odgovorni za ratne zločine i kršenje ljudskih prava identifikuju, razotkriju i procesuiraju. Ovaj slučaj naglašava da nećemo dopustiti da naša nacija bude utočište za one koji žele pobeći od pravde", rekla je Foli i dodala da će američka Vlada raditi na tome da mu se oduzme državljanstvo stečeno prevarom.
Mrndžića je u oktobru 2024. federalna porota osudila za učešće u šemi da prikrije umešanost u progon srpskih zatvorenika u logoru Čelebići u BiH 1992, davanje lažne izjave federalnim agentima o njegovoj ulozi u logoru, posedovanje prevarom stečenog uverenja o naturalizaciji i kartice socijalnog osiguranja, kao i za korišćenje prevarom stečenog pasoša i uverenja o naturalizaciji.
Mrndžić (52) bi u zatvoru trebalo da provede 65 meseci zatvora, posle čega će tri godine biti na slobodi pod nadzorom.
Tribunal Ujedinjenih nacija istražio je zločine počinjene u Čelebićima 90-ih i osudio dvojicu glavnih komandanata logora i jednog posebno sadističkog čuvara za brojne zločine, uključujući ubistvo i mučenje, navelo je Ministarstvo pravde SAD.
Dok su Mrndžića 1996. ispitivali istražitelji u vezi s tim slučajem, međunarodne vlasti ga nisu optužile. Mrndžić je naknadno smislio plan da napusti Bosnu tako što će preći granicu u Hrvatsku i prijaviti se kao izbeglica u SAD koristeći izmišljenu priču.
U svom zahtevu za izbeglicu i intervjuu, on je lažno tvrdio da je pobegao iz svog doma nakon što su ga srpske snage zarobile, ispitivale i zlostavljale, te da se nije mogao vratiti kući iz straha od budućeg progona.
Mnogi preživeli logora Čelebići postali su izbeglice i neki od njih su došli u SAD i postali američki državljani. Preživeli koji žive u SAD imali su centralnu ulogu u istrazi i procesuiranju slučaja Mrndžića.