Azem Gigo Zebić, koji je navodno učestvovao u ratu u Bosni i Hercegovini 90-ih godina, osuđen je u SAD zbog pribavljanja američkog pasoša na prevaru i njegovog korišćenja za ulazak u tu zemlju, saopštile su vlasti SAD.
Zebić je na federalnom sudu u Bostonu osuđen na 18 meseci uslovne kazne, 100 sati društveno korisnog rada i novčanu kaznu od 2.000 dolara.
Pored toga, Zebićev američki pasoš biće predat vladi. On se u junu 2023. godine izjasnio krivim po jednoj tački za korišćenje pasoša stečenog na prevaru.
Zebić je primljen u SAD iz Hrvatske 1997. pošto je lažno tvrdio da je bio predmet progona srpskih snaga tokom rata u Bosni i Hercegovini, saopštila je 8. novembra Kancelarija generalnog inspektora pri američkoj Administraciji za socijalno osiguranje.
U saopštenju se dodaje da je Zebić, između ostalog, lažno tvrdio da su ga srpske snage uhvatile, ispitivale, tukle i naterale da izvuče ranjene vojnike s prve linije fronta.
Kada je bio u SAD, Zebić je nastavio da daje lažne izjave o svojoj prošlosti, uključujući i to da nikada nikome drugome nije pomogao da ilegalno uđe u zemlju, navodi se u saopštenju i dodaje da je zapravo pomogao drugom učesniku u ratu u BiH Kemalu Mrndžiću da nezakonito uđe u SAD lažno tvrdeći da mu je polubrat.
Kancelarija generalnog inspektora pri američkoj Administraciji za socijalno osiguranje navodi da su u slučaju Zebića, pored američkih agencija i ambasada na Zapadnom Balkanu pomoć pružili ministarstva pravde Bosne i Hercegovine i Srbije.
Mrndžića, bivšeg nadzornika logora u Čelebićima, u oktobru 2024. federalna porota u Bostonu je proglasila krivim za prikrivanje progona srpskih zatvorenika u zloglasnom zarobljeničkom logoru Čelebići i srodnih zločina. Zebić je svedočio na suđenju Mrndžiću koji je osuđen i za lažne tvrdnje da bi izbegao u SAD i postao državljanin te zemlje.
Petoro preživelih iz logora u Čelebićima je svedočilo na suđenju Mrndžiću. Kako navodi Ministarstvo pravde SAD, oni su govorili o višemesečnom zatočeništvu u tunelima bez svetla i vazduha, gušenju dok su bili zatvoreni ispod šahtova i svakodnevnih prebijanja bejzbol palicama i drvenim štapovima.