Đubrivo ruskog porijekla koje je Letonija zaplijenila zbog sankcija Evropske unije(EU) Svjetski program za hranu Ujedinjenih naroda šalje u Keniju, saopštilo je 22. aprila letonsko Ministarstvo vanjskih poslova.
Prva pošiljka dijela od 200.000 tona zaplijenjenog đubriva napustila je luku Riga 21. aprila, a slijede ih još nekoliko.
Letonija je "odlučila da omogući donaciju, uz podršku Svjetskog programa za hranu UN-a, mineralnih đubriva u vlasništvu kompanija koje je sankcionirala EU", navodi se u saopštenju.
Rusija je nagovestila da neće dozvoliti izvozni sporazum sa Crnog mora kojem su posredovali UN i Turska u julu 2022. godine, da se nastavi nakon 18. maja jer nije ispunjena lista zahtjeva za olakšavanje vlastitog izvoza žitarica i đubriva.
Rusko ministarstvo vanjskih poslova više puta je imenovalo gnojiva zaglavljena u lukama Baltičkog mora kao jedan od ključnih kamena spoticanja za nastavak dogovora.
Letonska vlada opisala je pošiljke kao "donaciju" koju je omogućila kao "podršku zemljama pogođenim krizom hrane koju je pokrenuo ruski rat protiv Ukrajine".
Nije bilo odmah jasno da li je Rusija zadovoljna isporukom ili će to povećati šanse za produženje ugovora o žitaricama.
Taj potez dolazi uoči sastanka u New Yorku sljedeće sedmice između ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova i UN-a. Generalni sekretar António Guterres će, između ostalog, razgovarati o sporazumu o žitaricama.
Lavrov je rekao da ništa nije učinjeno na rješavanju zabrinutosti Rusije.
Većina zaplijenjenog gnojiva u Latviji u vlasništvu je Uralchema i Uralkali (URKAI.MM), prema tržišnim izvorima i podacima do kojih je došao Reuters.
Kompanije je nekada kontrolisao ruski oligarh Dmitrij Mazepin, koji je odustao od kontrole prošle godine nakon što ga je Evropska unija sankcionisala u martu 2022. kao "člana najužeg kruga Vladimira Putina".
Grupacija Uralchem-Uralkali saopštila je u februaru da namjerava da Keniji donira više od 1.000 tona đubriva uskladištenog u Letoniji.