Dostupni linkovi

Nacrt ruskog zakona predviđa zabrane za strane medije


Snimatelj ispred zgrade u kojoj je sedište dopisništva nemačkog medija Dojče Vele (DW) u Moskvi. Moskva je 3. februara naredila zatvaranje dopisništva.
Snimatelj ispred zgrade u kojoj je sedište dopisništva nemačkog medija Dojče Vele (DW) u Moskvi. Moskva je 3. februara naredila zatvaranje dopisništva.

Novinskim organizacijama iz država koje "diskriminišu" ruske medije mogao bi da bude zabranjen rad u Rusiji, stoji u nacrtu zakona koji je 5. marta predložen u ruskom parlamentu.

Ovaj potez ruskih vlasti, dodatni je izazov za strane medije u Rusiji koji su već pod lupom zbog izveštavanja o ruskoj invaziji na Ukrajinu.

Šef parlamentarne komisije je nacrt zakona nazvao odgovorom na zapadna ograničenja za medije koji su pod kontrolom Kremlja.

"Smatramo da neprijateljske akcije stranih država protiv naših medija, bilo da se radi o zabrani ili ograničenju distribucije njihovih proizvoda, treba da dobiju brz i simetričan odgovor", rekao je Vasilij Piskarev, predsednik Komisije za istraživanje mešanja stranih država u unutrašnje poslove Rusije.

Piskarev je rekao da bi to značilo da, ukoliko neka strana država preduzme diskriminatorne mere protiv ruskih novinara, generalni tužilac može brzo da zabrani ili ograniči aktivnosti medija iz te zemlje.

"Govorimo o zabrani distribucije akvog informativnog materijala ovih medija u Rusiji, uključujući i preko interneta, ukidanja akreditacije dopisnika i zatvaranja predstavništava u našoj zemlji", rekao je on.

Neki vodeći strani mediji već su povukli dopisnike iz Rusije, otkako je parlament 4. marta usvojio zakon koji sankcioniše javno delovanje koje je usmereno na, kako to ruske vlasti nazivaju, "diskreditaciju" vojske.

Zakon predviđa zatvorsku kaznu do 15 godina za širenje "lažnih vesti" ili "javno širenje namerno lažnih informacija o Oružanim snagama Ruske Federacije".

Rusija odbacuje upotrebu termina "rat" ili "invazija" za opis svojih akcija u Ukrajini, koju naziva "specijalnom vojnom operacijom" za "demilitarizaciju" i "denacifikaciju" svog suseda.

Ukrajina i zapadne vlade to odbacuju kao lažni izgovor za invaziju na suverenu zemlju.

Ruski državni mediji RT i Sputnjik zabranjeni su u Evropskoj uniji 2. marta.

Šef evropske diplomatije Žozep Borelj je ocenio tada da su sankcije "važan korak protiv Putinove manipulacije".

Sankcije ruskim državnim medijima Russia Today i Sputnjik u Evropskoj uniji obuhvataju sva sredstva za prenos i distribuciju – kablovsku i satelitsku televiziju, televiziju preko interneta (IPTV), njihove internet stranice, aplikacije i naloge na društvenim mrežama.

XS
SM
MD
LG