Orban i Xi sastali su se u državnoj vili za goste Diaoyutai u Pekingu, prenose kineski državni mediji 8. jula.
Kina, koja ima bliske veze s Rusijom, promovira mogući mirovni sporazum u Ukrajini od šest tačaka koji je predstavila s Brazilom u maju, dok je Orban započeo "mirovnu misiju" nakon što je njegova zemlja preuzela rotirajuće predsjedavanje Evropskom unijom(EU) početkom ovog mjeseca.
"Mirovna misija 3.0.", napisao je na svom zvaničnom X nalogu kad je sleteo u Peking.
Posjeta mađarskog lidera uslijedila je nakon što se u Kijevu sastao s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i također otišao u Kremlj, putovanje koje je izazvalo oštre ukore njegovih saveznika.
Usputna stanica u Pekingu također dolazi dan prije okupljanja čelnika NATO-a, uključujući Orbana, u Washingtonu na samitu kojim se obilježava 75. godišnjica transatlantskog vojnog saveza, a odgovor Zapada na rusku invaziju na Ukrajinu je visoko na dnevnom redu.
Xi je izašao sa sastanka s Orbanom rekavši o ukrajinskom ratu da "međunarodna zajednica treba stvoriti uslove i pružiti pomoć dvjema stranama za nastavak izravnog dijaloga i pregovora".
Kineski čelnik osudio je sukob, ali je diplomatski podržao Putina, s kojim je Xi uspostavio partnerstvo "bez ograničenja" u sedmicama prije početka ruske invazije punog opsega u februaru 2022.
"Samo kada sve velike sile ispolje pozitivnu umjesto negativne energije, zora prekida vatre u ovom sukobu može se pojaviti što je prije moguće", rekao je Xi.
Kineska državna televizija izvijestila je da je "trenutni fokus na pridržavanju tri načela 'bez prelijevanja bojnog polja, bez eskalacije rata i bez potpirivanja vatre od svih strana' kako bi se riješila situaciju što je prije moguće."
Kao i dva prethodna putovanja, i ovaj Orbanov posjet Kini došao je kao iznenađenje.
"Kina je ključna sila u stvaranju uslova za mir u ratu Rusije i Ukrajine", naveo je Orban na X-u, dodajući da je to razlog što se sastao sa Xijem samo dva mjeseca nakon što je kineski lider posjetio Budimpeštu.
"Veoma cijenimo vašu mirovnu inicijativu u vezi sa sukobom u mađarskom susjedstvu", također je rekao Orban Xiju na njihovom sastanku, a prenosi mađarska državna novinska agencija MTI.
"Za Mađare je veoma važno da Kina poziva na mir u svijetu", rekao je Orban.
Mađarski partneri iz EU burno su reagovali na ovu posjetu, koju je Orban po slijetanju u Peking nazvao na društvenoj platformi X kao "Mirovna misija 3.0".
Dan ranije, njemačko ministarstvo vanjskih poslova saopštilo je da je "zaprepašteno" mađarskim otkazivanjem planiranog sastanka ministara vanjskih poslova zakazanog za Budimpeštu 8. jula. Rečeno je 5. jula da je Briselu i Budimpešti potrebna "ozbiljna i iskrena" diskusija nakon Orbanovog sastanka sa Putinom.
Budimpešta je navela "nepredviđenu promjenu" u kalendaru mađarskog ministra vanjskih poslova Petera Szijjarta u odlaganju sastanka sa njemačkom ministricom vanjskih poslova Annalenom Baerbock.
Nakon što je Orban stigao u Moskvu 5. jula, visoki predstavnik EU za vanjske poslove Josep Borrell rekao je da "premijer Orban nije dobio nikakav mandat od Vijeća EU da posjeti Moskvu". On je rekao da se posjeta "održava, isključivo, u okviru bilateralnih odnosa Mađarske i Rusije".
Orban je pojačao strahove od eskalacije sukoba na nedavnim mađarskim izborima, naizgled prihvatio stavove Kremlja i optužio mnoge na Zapadu za ratno huškanje kao odgovor na rusku invaziju.
U Kijevu je 2. jula Orban iznio Zelenskom prijedlog o prekidu vatre za koji je rekao da ima za cilj pauziranje borbi. On je odbio da iznosi detalje, ali je rekao da je pitao Zelenskog "da li je moguće napraviti pauzu, prekinuti paljbu, a zatim nastaviti pregovore".
Zelenski nije iznio svoje mišljenje o prijedlogu tokom brifinga s novinarima, ali je portparol predsjednika kasnije 2. jula rekao da je Zelenski dao Orbanu priliku da iznese svoja razmišljanja.
Kineski predsjednik Xi posjetio je Mađarsku u maju kao najnoviji znak rastućih diplomatskih i ekonomskih veza između Pekinga i Budimpešte.
Prema izvještajima Reutersa i AFP-a