Dostupni linkovi

Hiljade migranata dobilo novčanu pomoć za odlazak iz Njemačke


Migranti sjede koje je zadržala njemačka policija tokom patrole duž njemačko-poljske granice, kako bi spriječili ilegalnu migraciju, Forst, 20. septembra 2023.
Migranti sjede koje je zadržala njemačka policija tokom patrole duž njemačko-poljske granice, kako bi spriječili ilegalnu migraciju, Forst, 20. septembra 2023.

Hiljade migranata kojima je odbijen azil u Njemačkoj, ili su mali izgledi da ga dobiju, dobile su financijsku pomoć za dobrovoljni odlazak iz zemlje ove godine.

Njemačku su, prema odgovoru Vlade te zemlje, do kraja oktobra napustile 8.263 osobe koje su dobile pomoć kroz program financiranja savezne i državnih vlada.

Iz vladinog odgovora vidi se da odobrena sredstva za program iznose više od 8,2 miliona eura ove godine, prenio je frankfurtski list Allgemeine Zeitung.

Trenutno se ne može odrediti koliki su dio troškova snosile savezna i državne vlade. To je zato što Evropska unija u određenim okolnostima pokriva većinu troškova odlaska, a savezna i državne vlade moraju snositi samo pet posto troškova.

Preko programa reintegracije i iseljavanja za tražioce azila u Njemačkoj siromašni migranti mogu dobiti novac za avionske i autobuske karte ili medicinsku pomoć.

Deportacije su obično znatno skuplje od dobrovoljnih odlazaka.

"Trebalo bi da iskoristimo svaku priliku da uvjerimo tražioce kojima je azil odbijen i druge strance koji moraju napustiti zemlju da odu", rekao je Leif-Erik Holm, zastupnik Bundestaga.


On smatra da bi to bilo jeftinije nego da im se osigura puna socijalna pomoć.

Dok u Evropskoj uniji (EU) rastu tenzije oko pitanja iregularnih migracija, u Njemačkoj je 16. septembra stupila na snagu odluka vlade o uvođenju graničnih kontrola.

Pojačane kontrole na svih devet njemačkih kopnenih granica pokušaj su Berlina da ograniči imigraciju sprječavanjem ljudi, posebno tražitelja azila koji su već prešli u druge zemlje Evropske unije, da uđu u Njemačku.

XS
SM
MD
LG