Bošnjaci povratnici u Nevesinje u strahu su i shvataju kao kranje ozbiljnu prijetnju poruku „Nož, žica, Srebrenica“, ispisanu u selu Hrušta kod Nevesinja, naveli su povratnici u saopštenju za javnost u ponedjeljak (2. avgusta)
Poruka kojom se veliča genocid nad Bošnjacima iz 1995. godine ispisana je u noći sa 31. jula. na 1. avgust na starom autobuskom stajalištu u selu Hrušta na jugoistoku Bosne i Hercegovine (BiH), naveli su povratnici u saopštenju za javnost.
Kako su u saopštenju objasnili bošnjački povratnici, nepoznati počinioci ili više njih ovu poruku „sa srpskim znakovljem četiri C i križom ispisali su na ranije nacrtanoj državnoj zastavi“ Bosne i Hercegovine (BiH).
Povratnici u su u šoku i potpunoj nevjerici jer se vandalizmi ovakve vrste, napomenuli su, već duži vremenski period nisu dešavali na području Nevesinja.
„Mi ovu poruku, u svjetlu aktuelnih političkih dešavanja, shvatamo kao krajnje ozbiljnu prijetnju. Svakako da osjećamo strah. Poruke su anticivilizacijske i krajnje ružne“, ističe Džemal Šendro, mještanin sela Hrušta, kod Nevesinja.
Prema izmjenama Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine (BiH), koje je 23. jula nametnuo visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko odobravanje, poricanje, umanjenje ili pokušaj pravdanja zločina genocida, zločina protiv čovječnosti ili ratnih zločina, kažnjavat će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina. Tu odluku je Skupština Republike Srpske proglasila 'neprimjenjivom', a politički predstavnici iz tog bh. entiteta zbog toga su se odlučili na bojkot rada institucija BiH.
“Takav rukopis je jasan i čitljiv svima. Uprkos uvredi koja je duboko povrijedila naše dostojanstvo pozivamo naše komšije da jačamo naše dobrosusjedske odnose i zajedno osudimo ovaj necivilizacijski čin, jer dobri komšijski odnosi nemaju alternativu”, navedeno je u saopštenju koje su poptisali Udruženje Povratkom za Bosnu i Hercegovinu, Udruženje građana Progres, SDA Nevesinje, Patriotska liga Nevesinje i Medžlis Islamske zajednice (IZ) Nevesinje.
Poručili su da se ne dopusti "ekstremizmu da pokoleba namjere da se gradi društvo jednako za sve".
Mještani Hrušte događaj su prijavili Centru javne bezbjednosti u Nevesinju, uviđaj je već izvšen.
Mještani, kako je rekao Džemal Šendro, od lokalne vlasti očekuju da će osuditi ovaj vandalizam, izazivanje nacionalne netrpeljivosti te da će se tim osudama "pridružiti srpski povratnici u dolinu Neretve, pogotovo oni na području Mostara".
U Nevesinju živi oko 13.000 stanovnika, od kojih Srbi čine više od 95 posto. Trenutno je oko četiri posto Bošnjaka, od više od 20 procenata prijeratnog stanovništva.