Dostupni linkovi

Bukurešt upozorava na 'lažne vijesti' da Rumunija skuplja vojsku na granici sa Moldavijom


Ministarstvo je saopštilo da su fotografije objavljene na društvenim mrežama zapravo snimljene tokom vojne parade u gradu Alba Iulia 2002. godine (fotografija iz arhive)
Ministarstvo je saopštilo da su fotografije objavljene na društvenim mrežama zapravo snimljene tokom vojne parade u gradu Alba Iulia 2002. godine (fotografija iz arhive)

Ministarstvo odbrane Rumunije upozorilo je da su desetine objava na društvenim mrežama u kojima se tvrdi da Bukurešt gomila vojsku i opremu na granici sa Moldavijom dio "lažne vijesti" koju je pokrenuo Kremlj još od početka invazije na Ukrajinu.

"Podsjećamo sve da se tačnost takvih senzacionalističkih i paničnih informacija najbolje može provjeriti konsultiranjem službenih izvora", saopštilo je ministarstvo 28. februara.

Moldavija se nalazi između Rumunije, članice EU i NATO-a, i Ukrajine sa kojom dijeli granicu dugu 1.200 kilometara. Rusija drži više od 1.000 vojnika u Pridnjestrovlju, moldavskoj separatističkoj regiji.

Rusija lažno tvrdi da je Ukrajina planira invaziju na Pridnjestrovlje, izazivajući sumnju da Moskva traži izgovor za aneksiju separatističke regije, kao što je učinila s ukrajinskim Krimom 2014. godine.

Prozapadna predsjednica Moldavije Maia Sandu i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski upozorili su da Moskva planira destabilizirajuće aktivnosti unutar zemlje kako bi opravdala rusku invaziju iz Pridnjestrovlja koja bi Moldaviju mogla pretvoriti u prostor za lansiranje za ruskih napada na Ukrajinu.

Na Twitteru je verifikovani račun 26. februara objavio fotografiju koja navodno prikazuje vojsku Rumunije kako se kreće prema moldavskoj granici.

"Rumunija je rasporedila protuzračne sisteme na granici sa Moldavijom. Rumunski vojni tenkovi i oklopna vozila također su raspoređeni na granici", pisalo je na Twitteru.

Tweet sajta čija je lokacija kako tvrde u američkoj državi Massachusetts i piše o "geopolitičkim i vojnim vijestima iz cijelog svijeta", u međuvremenu je izbrisan.

Međutim, na Twitteru je podijeljen nekoliko stotina puta, a neki od njih tvrde da je rumunska vojska već prešla u Moldaviju.

Glasnogovornik ministarstva odbrane Constantin Spanu u izjavi za Radio Slobodna Evropa je odbacio sve tvrdnje, rekavši da "nije bilo nikakvih promjena u raspoređivanju rumunskih snaga i protuzračnih sistema".

Veći dio Moldavije bio je dio Rumunije do Drugog svjetskog rata, prije nego što ju je okupirao Sovjetski Savez i transformirao u sovjetsku republiku. Rumunija i Moldavija imaju zajedničku historiju, kulturu i jezik.

Spanu je za RSE/RL rekao da se rumunska vojska suočava s valom lažnih vijesti od početka rata u Ukrajini 24. februara prošle godine. Rekao je da je Ministarstvo odbrane uspostavilo vlastitu platformu za borbu protiv lažnih vijesti pod nazivom Inforadar kako bi diskreditirali i osporili lažne tvrdnje.

Ministarstvo je odvojeno 27. februara saopštilo da su fotografije objavljene na društvenim mrežama zapravo snimljene tokom vojne parade povodom Nacionalnog dana u gradu Alba Iulia 1. decembra 2002. te da su poznate znamenitosti, poput gradskog stadiona, vidljive na pozadina na videu.

XS
SM
MD
LG