Meksička vlada tužila je neke od najvećih američkih proizvođača oružja, optužujući ih da podstiču krvoproliće zbog nepromišljene poslovne prakse.
U tužbi se navodi da su kompanije znale da doprinose ilegalnoj trgovini oružjem, koja je povezana sa mnogim smrtnim slučajevima, prenosi BBC.
Zvaničnici kažu da Meksiko traži odštetu od čak 10 milijardi dolara, iako bi o svakom iznosu odlučivao sud.
Kompanije se još nisu oglasile povodom ovoga.
Među njima su i Smith & Vesson i Barrett Firearms. BBC je kontaktirao obe kompanije radi komentara.
Tužba je podneta u sredu u američkoj državi Masačusets.
U njoj se navodi da je meksička vlada preduzela akciju "kako bi okončala ogromnu štetu koju (kompanije) nanose aktivnim olakšavanjem nezakonite trgovine oružjem narko-kartelima i drugim kriminalcima u Meksiku".
Proizvođači oružja "svesni su činjenice da se njihovim proizvodima trguje i da se koriste u nedozvoljenim aktivnostima protiv civilnog stanovništva i vlasti Meksika", navodi se u dokumentu koji se odnosi na tužbu, prema izveštajima.
Meksiko navodi da su kompanije koristile "marketinške strategije za promociju oružja koje je sve smrtonosnije, bez mehanizama sigurnosti ili praćenja".
Meksička vlada procenjuje da oko 70 odsto oružja kojim se trguje u zemlji dolazi iz SAD-a, prenosi agencija Associated Press. Samo u 2019. godini više od 17.000 ubistava u Meksiku povezano je sa krijumčarenim oružjem.
Jedan zvaničnik rekao je novinarima da bi šteta nastala prodajom oružja bila jednaka oko 1,7 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) Meksika.
Govoreći na konferenciji za novinare u sredu, ministar inostranih poslova Marcelo Ebrard rekao je: "Pobedićemo na suđenju i drastično ćemo smanjiti nezakonitu trgovinu oružjem u Meksiku".
Meksički zvaničnici naglasili su da tužba nije usmerena protiv američke vlade. Ebrard je rekao da veruje da je administracija predsednika Joe Bidena voljna da radi sa Meksikom na suzbijanju trgovine oružjem.
Međutim, stručnjaci sumnjaju u verovatnoću da Meksiko uspe sa tužbom.
Lorenzo Meyer, emeritus profesor na Meksičkom koledžu, rekao je za novinsku agenciju AFP da američki zakon "čini gotovo nemogućim da proizvođači oružja budu odgovorni" za ilegalnu trgovinu.