U Parlamentu Sjeverne Makedonije otvorena je zaštićena prostorija izgrađena od materijala koji sprečava neovlašćeno praćenje i prisluškivanje, tako da komunikacija ostaje povjerljiva, objavljeno je 21. oktobra iz te institucije.
Dizajn tzv. gluhe ili tihe sobe ispunjava stroge sigurnosne zahtjeve koje su postavili i NATO i Evropska unija, navodi se na web stranici makedonskog parlamenta.
"Sigurna soba nije suhoparni zahtjev koji proizilazi iz Memoranduma o razumijevanju sa Ženevskim centrom za demokratsku kontrolu oružanih snaga (DCAF), to je zahtjev NATO-a. Stoga su procesi za njenu izgradnju, nabavka opreme i operacionalizacija bili posebno kompleksni", rekao je predsjednik Skupštine Afrim Gaši, prema kojem zaštićena prostorija pojačava nadzornu ulogu Skupštine.
Za Vladu Gjerdovskog, šefa Kancelarije DCAF-a u Skoplju, ova prostorija je mnogo više od sigurnosnog objekta.
To je, naglasio je, mjesto gdje se mogu voditi kritični i kritički razgovori bez straha od kompromitiranja, osiguravajući da se odluke o nacionalnoj sigurnosti donose u okruženju povjerenja i povjerljivosti.
Andrej Rupnik, direktor DCAF-a - Ljubljana, rekao je da je ovo važan korak za Skupštinu Sjeverne Makedonije u postizanju međunarodnih sigurnosnih standarda.
Zaštićena prostorija u Skupštini je najviši, tzv. prvi stepen zaštite za dokumente najviše klasifikacije i ispunjava sve standarde audio i antiradijacijske zaštite. Opremljena je odgovarajućom zaštitnom opremom koja garantuje zaštitu klasificiranih informacija, navode iz Sobranja.
DCAF je think tank međuvladinih fondacija koji pruža istraživačku i projektnu podršku državama i međunarodnim akterima u poboljšanju upravljanja i reformi sektora sigurnosti.