Liban je podneo tužbu protiv Izraela radničkoj organizaciji UN zbog niza smrtonosnih napada koji uključuju eksplodirajuće pejdžere, navodeći da su među ubijenima i povređenima radnici, rekao je 6. novembra ministar libanske vlade.
Za talas daljinski izazvanih eksplozija koji su sredinom septembra pogodili pejdžere i voki-tokije koje su nosili članovi Hezbolaha, uveliko se okrivljuje Izrael, koji nije ni potvrdio ni demantovao umešanost.
U eksplozijama koje su odjeknule u prodavnicama prehrambenih proizvoda, kućama i na ulicama poginulo je najmanje 37 ljudi, uključujući dvoje dece, a ranjeno je oko 3.000 ljudi, prema libanskim vlastima, što je duboko uznemirilo čak i Libance koji nemaju veze sa Hezbolahom.
Pored boraca, detonirajući uređaji pogodili su i radnike u civilnim institucijama Hezbolaha, uključujući njegovu zdravstvenu zaštitu i medijske operacije.
Libanski ministar rada Mustafa Bajram i drugi zvaničnici rekli su da je otputovao u Ženevu i u utorak zvanično podneo tužbu protiv Izraela Međunarodnoj organizaciji rada (MOR), agenciji UN koja okuplja vlade, preduzeća i radnike.
"Ovaj metod ratovanja i sukoba mogu otvoriti put mnogima koji izbegavaju međunarodno humanitarno pravo da usvoje ovaj metod ratovanja", rekao je on novinarima u bazi UN-a u Ženevi.
"To je veoma opasan presedan, ako se ne osudi. Mi smo u situaciji u kojoj obični predmeti — predmeti koji se koriste u svakodnevnom životu — postaju opasni i smrtonosni", dodao je on.
Govoreći na arapskom, Bajram je insistirao na tome da konvencije MOR-a garantuju bezbednost i sigurnost radnika, koji su "bili na svom radnom mestu i kojima su pejdžeri ili voki-toki iznenada eksplodirali", rekao je njegov prevodilac.
"Ne znam kakv će biti ishod (žalbe), ali smo barem podigli glas da kažemo i upozorimo na ovaj opasan pristup koji pogađa ljudske odnose i dovodi do novih sukoba", dodao je on.
Portparolka MOR-a rekla je da nije odmah upoznata sa pritužbom niti koja bi nadoknada mogla biti moguća.