Dostupni linkovi

Kurti zatražio više NATO trupa na Kosovu zbog jačanja saradnje Srbije i Rusije


Premijer Albin Kurti na sastanku s komandantom KFOR-a, general-majorom Angelom Micheleom Ristuccijom, 26. decembra 2022.
Premijer Albin Kurti na sastanku s komandantom KFOR-a, general-majorom Angelom Micheleom Ristuccijom, 26. decembra 2022.

Premijer Kosova Albin Kurti izjavio je da je zatražio povećanje broja snaga Sjevernoatlantskog saveza (NATO) na Kosovu, zbog jačanja saradnje Srbije i Rusije.

"Zabrinuti smo zbog veza između Srbije i Rusije, zato nam treba više vojnika. Saradnja između njih je porasla nakon početka rata u Ukrajini i zato su nam potrebne dodatne NATO trupe na Kosovu", rekao je u intervjuu za Al Jazeeru.

Kurti je 1. januara pozvao NATO da poveća broj mirovnih snaga na Kosovu.


No, 5. januara NATO je za Radio Slobodna Evropa (RSE) saopćio da nije primio nikakav službeni zahtjev s Kosova za povećanjem broja vojnika u misiji KFOR-a, te da su trenutno "dovoljno prisutni na Kosovu".


Na pitanje o razmjeni teritorija između Kosova i Srbije, Kurti je rekao da je politički projekat na tu temu propao, ali ideja nije mrtva.

“Vrlo sam siguran da je predsjednik Srbije (Aleksandar Vučić) nostalgičan za tim vremenima, što znači da je politički projekt razmjene teritorija propao, ali ideja nije mrtva. Ali nostalgija nije osjećaj s kojim možemo napredovati. Do razmjene teritorija neće doći, razmjena teritorija je formula za rat”, rekao je.

O razmjeni teritorija prije nekoliko godina govorili su bivši predsjednik Kosova Hashim Thaçi (Hašim Tači) i Srbije Aleksandar Vučić, no ta je ideja izazvala brojne rasprave, kako na Kosovu, tako i na međunarodnoj sceni.

Kurti je govorio i o dijalogu s lokalnim Srbima i nekim organizacijama civilnog društva. Kazao je da se nastavlja susretati s njima, te da "nema premijera na Kosovu koji se više susreo s lokalnim Srbima" od njega.

Kurti je već u predizbornoj kampanji 2019. godine najavio dijalog sa Srbima na Kosovu, ocijenivši da je takav dijalog važniji od onog koji Kosovo vodi sa Srbijom, u cilju normalizacije odnosa.

U novembru 2022. godine predstavnici Vlade rekli su za RSE da vode dijalog s tamošnjim Srbima, ali "daleko od očiju javnosti".

Nisu iznijeli mnogo detalja o ovom procesu, rekavši da namjeravaju zaštiti srpske predstavnike od "pritisaka i prijetnji" "ilegalnih struktura i njima povezanih skupina".

Kosovo i Srbija su u pregovorima za normalizaciju odnosa od 2011. godine.

Strane su postigle desetke sporazuma, no provedba većine njih na terenu je u zastoju.

Kosovo insistira na tome da dijalog treba završiti uzajamnim priznanjem. Srbija traži kompromisno rješenje, ali ne precizirajući što to znači.

XS
SM
MD
LG