Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić i Denis Bećirović razgovarali su u petak u Sarajevu s premijerom Kosova Albinom Kurtijem, ističući važnost odluke o ukidanju viznog režima građanima Bosne i Hercegovine za putovanje na Kosovo.
"Cijenimo takav izuzetan unilateralan, a samim tim i neuobičajen potez. Ovaj potez će sigurno doprinijeti boljoj povezanosti građana BiH i Kosova kao i povećanju međusobne robne razmjene", objavio je Komšić na Facebooku 6. decembra.
Kurti je polovinom oktobra, na samitu Berlinskog procesa, najavio da će Kosovo od 1. januara 2025. dozvoliti građanima BiH ulazak sa ličnom kartom.
Sporazum kojim bi bio ukinut vizni režim između Kosova i BiH, te omogućeno građanima ove dvije zemlje da putuju bez viza još nije ratificiran u Parlamentu Bosne i Hercegovine, jer ga blokiraju predstavnici vlasti iz entiteta Republika Srpska (RS).
Bosna i Hercegovina nije priznala Kosovo zbog protivljenja političara iz entiteta RS na čijem je čelu proruski orijentisani Milorad Dodik, koji je pod sankcijama Sjedinjenih Država zbog podrivanja Dejtonskog sporazuma.
Komentirajući Kurtijevu posjetu BiH, Dodik je prethodno kazao da će ona "usložniti stvari u BiH".
'Nećemo pitati Dodika s kim ćemo se sastati'
Nakon susreta s kosovskim premijerom, Komšić je naveo da "RS nije subjekt međunarodnog prava i da nije nadležna za izdavanje viza za ulazak u Bosnu i Hercegovinu".
"Članovi Predsjedništva BiH sigurno neće pitati ni Dodika niti bilo koga drugog, s kim ćemo se sastajati i o čemu ćemo razgovarati", naveo je.
Komentirajući kritike iz RS zbog Kurtijeve posjete BiH, Bećirović je poručio da "pojedini političari iz tog bh. entiteta trebaju prestati s gebelsovskom propagandom".
"Danas se ne razgovara o priznanju Kosova, jer je svima jasno da je za takvu odluku potreban konsenzus u Predsjedništvu BiH", naveo je u objavi na društvenim mrežama, ističući da "nikome neće biti dozvoljeno da pomisli da može disciplinirati čelnike države i određivati im s kim mogu razgovarati".
Bećirović je istaknuo značaj provođenja svih obaveza proisteklih iz Berlinskog procesa, ističući da je, u Berlinu u novembru 2022., među ostalim, potpisan Sporazum o slobodi kretanja s ličnim kartama na Zapadnom Balkanu.
Podsjetio je da je taj sporazum tada potpisao i Zoran Tegeltija, tadašnji predsjedavajući Vijeća ministara BiH i visoki funkcioner Saveza nezavisnih socijaldemokrata, stranke pod vodstvom predsjednika entiteta RS Milorada Dodika.
"Sporazum je podržao i Dodik i zato je neodgovorno da se on protivi dobronamjernim razgovorima u okviru Berlinskog procesa", naveo je Bećirović, ističući da državljani Kosova, "zbog nerazumnih blokada iz bh. entiteta RS još nemaju mogućnost slobodnog ulaska u BiH".
Poput i ostalih predstavnika vlasti iz entiteta RS, Kutijevu posjetu BiH kritizirala je i Željka Cvijanović, predsjedavajuća Predsjedništva BiH. Ona je za agenciju Srna kazala da su "Komšić i Bećirović zloupotrijebili zgradu Predsjedništva za privatnu Kurtijevu posjetu".
Za putovanje građana Kosova u BiH potrebna je viza koja se "izdaje samo u izuzetnim slučajevima", uz potpis ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine. Da bi građani BiH trenutno otputovali na Kosovo, potrebno im je, između ostalog, garantno pismo ili rezervacija hotela, potvrde o zaposlenju, io nekažnjavanju.
Kurti je razgovarao sa premijerom Federacije BiH Nerminom Nikšićem.
Kako je saopšteno, "u fokusa ovog susreta bilo je unapređenje privredne i ekonomske saradnje".
"Nikšić je istakao opredjeljenje Vlade Federacije BiH za uspostavljanje neophodnih pretpostavki koje će omogućiti unapređenje poslovanja i saradnju privrednika, a sve s ciljem stvaranja boljih uslova za građane", saopšteno je.
Tokom posjete Sarajevu, Kurti je položio cvijeće na spomen-obilježju posvećenom djeci ubijenoj u Sarajevu tokom ratnih 90-ih.
Premijer Kosova doputovao je u Sarajevo 5. decembra, kako bi dan kasnije učestvovao u sesiji posvećenoj stanju u regiji, koju je u Vijećnici u petak uveče organizovala Asocijacija nezavisnih intelektualaca Krug 99.