Ministar pravde Crne Gore Marko Kovač odbio je da Kosovu izruči državljanina Srbije Momčila Vukotića (61), osumnjičenog za ratne zločine na teritoriji Peći 1999. godine, potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa (RSE) iz Ministarstva.
Kako navode, zakonski uslovi za izručenje su ispunjeni, ali je ministar Kovač odbio izručenje jer smatra da je povrijeđena Evropska konvencija o ljudskim pravima.
"U rješenju Specijalnog tužilaštva Kosova o pokretanju istrage nije navedeno koje radnje je preduzeo Vukotić, a koje ulaze u sastav krivičnih djela, već se navodi da se poslije 24 godine navodno pojavio svjedok koji je prepoznao njegovu sliku u nekom albumu", kazali su iz ovog resora.
Inače, Vukotić je uhapšen 25. septembra i nalazi se u ekstradicionom pritvoru.
Njega je potraživao Interpol-a UNMIK (Misije Ujedinjenih nacija na Kosovu) zbog ratnih zločina protiv civilnog stanovništva.
Kosovo nema direktnu vezu sa Interpolom, već komunikaciju vodi UNMIK.
Desetak dana nakon Vukotića, u Crnoj Gori je uhapšen i kosovski državljanin I.B. (48) osumnjičen za ratne zločine na Kosovu.
Nakon toga, jedan od lidera nedavno rasformiranog proruskog i prosrpskog Demokratskog fronta Milan Knežević pozvao je tehničku vladu Dritana Abazovića da ne učestvuje u hapšenju Srba i Crnogoraca raseljenih sa Kosova.
Knežević je rekao da je na osnovu zahtjeva Prištine, došlo do hapšenja dvojice raseljenih Srba u Crnoj Gori – Živka Vuksanovića i Momčila Bulatovića zbog navodnih ratnih zločina, poslije dvije i po decenije.
Hapšenja ovih osoba ocijenio je kao "teror nad srpskim narodom koji se pokušava proširiti i na Crnu Goru".
Od završetka rata na Kosovu, oko 70 osoba je osuđeno za ratne zločine ispred domaćih i međunarodnih institucija.