Dostupni linkovi

Kosovske vlasti kažu da nema zvaničnog zahteva za održavanje srpskih izbora


Glasanje u Gračanici 24. aprila 2016.
Glasanje u Gračanici 24. aprila 2016.

Šefica parlamentarne grupe vladajućeg Pokreta Samoopredeljenje, Mimoza Kusari Ljilja (Lila) kaže da Srbija još uvek nije uputila zahtev Vladi Kosova za održavanje parlamentarnih i predsedničih izbora 3. aprila, te ponovila stav Vlade Kosova da se o tom pitanju može odlučivati samo na direktan zahtev Beograda.

"Izbori mogu da se organizuju na osnovu Ustava i zakona Kosova, ali samo na zahtev Srbije Kosovu. Takav zahtev nije stigao", rekla je Kusari Ljilja u ponedeljak, 21. marta.

Prethodno je premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti izjavio da pripadnicima srpske zajednice na Kosovu ne može da zabrani da glasaju na srpskim izborima, ali da se Ustav i zakoni Kosova moraju poštovati. Rekao je i kako oko ovog pitanja razgovara sa predstavnicima zemalja Kvinte i Evropskom unijom.

Sa druge strane, direktor Kancelarije za Kosovo Vlade Srbije Petar Petković je u ponedeljak poručio da je "sve što političari iz Prištine izjavljuju, povodom održavanja predsedničkih i parlamentarnih izbora na Kosovu 3. aprila, najobičnija i najprovidnija laž".

Podvlači se da Priština i kosovski premijer Aljbin Kurti “žele da onemoguće Srbima da glasaju na Kosovu”, te da je “njihova jedina prava namera da uslovljavanjem održavanja izbora pokušaju da nateraju Srbiju da prizna Kosovo”.

“Zvanični stav Republike Srbije i njenih državnih organa povodom novonastale situacije biće saopšten sutra posle sednice Saveta za nacionalnu bezbednost, kada će biti odlučeno o narednim ključnim i presudnim koracima i odlukama države Srbije”, navodi se.

Kosovo 16. januara nije dozvolilo otvaranje biračkih mesta za glasanje na srpskom referendumu za izmene Ustava u oblasti pravosuđa.

Kako je tada saopšteno, Srbi sa Kosova su mogli da glasaju putem pošte ili Kancelarije Beograda za vezu u Prištini, ali su oni svoje pravo ipak iskoristili u nekom od pograničnih gradova u Srbiji.

Poslanici u Skupštini Kosova su 15. januara usvojili i Rezoluciju protiv održavanja referenduma Srbije na teritoriji Kosova, a njome se, pored ostalog, od Vlade traži da preduzme neophodne radnje kako bi se sprečilo kršenje suvereniteta i Ustavnog poretka Kosova.

Opozicione partije od Vlade Kosova traže da se poštuje usvojena Rezolucija.

Abeljard (Abelard) Tahiri iz Demokratske partije Kosova kaže da Vlada mora da zaštiti suverenitet Kosova i da odluke mora da donosi u skladu sa Ustavom.

Besnik Tahiri iz Alijanse za budućnost Kosova smatra da Vlada treba da se konsultuje sa Skupštinom oko donošenja odluke povodom održavanja srpskih izbora.

Međunarodna zajednica je od Kosova u nekoliko navrata tražila da dozvoli Srbima na Kosovu da glasaju na izborima koje organizuje Srbija.

Poslednji parlamentarni izbori, koje je Srbija organizovala u srpskim sredinama na Kosovu održani su 21. juna 2020. godine.

Tada je, po ustaljenoj praksi, misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) na Kosovu prikupljala glasačke listiće.

Ova praksa prikupljanja glasačkih listića je ustanovljena 2017. godine i postojala je dozvola kosovskih vlasti.

XS
SM
MD
LG