Kina predstavlja rastuću pretnju globalnoj bezbednosti, navela je Nemačka u svojoj prvoj strategiji nacionalne bezbednosti u sredu, naglašavajući pomeranje fokusa sa ekonomskih interesa na geopolitiku nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Koristeći grubi jezik o svom najvećem trgovinskom partneru, strateški dokument opisuje Peking kao agresivan, te kao zemlju koja polaže pravo na prevlast u Aziji i nastoji da iskoristi svoju ekonomsku moć za postizanje političkih ciljeva, piše agencija Rojters.
Dokument naglašava glavne pretnje sa kojima se Nemačka suočava, od klimatskih promena do prekida lanca snabdevanja, i uključuje nekoliko specifičnosti politike, kao što je posvećenost povećanju troškova za odbranu i stvaranje agencije za borbu protiv sajber napada.
"Ovo je velika promena koju mi sprovodimo u Nemačkoj u načinu na koji se bavimo bezbednosnom politikom“, prelazak od vojne strategije ka integrisanom bezbednosnom konceptu, rekao je kancelar Olaf Šolc na predstavljanju dokumenta.
"U budućnosti ćemo se više fokusirati na bezbednost kada su u pitanju odluke o ekonomskoj politici“, rekla je ministarka inostranih poslova Analena Berbok.
"Nacionalnom bezbednošću smo platili svaki kubni metar ruskog gasa dvostruko i trostruko", dodala je.
Oslanjanje Nemačke na Rusiju za otprilike polovinu svog uvoza gasa sprečilo ju je da odmah zaustavi trgovinu energentima sa Moskvom nakon što je izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru 2022.
Rusija je najveća pretnja evropskom miru "za sada“, navodi se u Strategiji nacionalne bezbednosti.
Dokument naglašava potrebu da Nemačka smanji svu zavisnost od drugih zemalja u pogledu robe i podstakne kompanije da drže strateške rezerve.
Ove mere su sada posebno relevantne za Nemačku, a oslanjanje Evrope na Kinu za kritične minerale ključno je za prelazak na ekonomiju bez ugljenika.
"Kina namerno koristi svoju ekonomsku moć da bi postigla političke ciljeve“, navodi se u Strategiji, koja dolazi samo nedelju dana pre konsultacija nemačko-kineske vlade u Berlinu.
Međutim, Kina ostaje partner koji je svetu potreban za rešavanje globalnih izazova i kriza, dodaje se.
Sa skoro 300 milijardi evra uvoza i izvoza, Kina je najvažniji nemački trgovinski partner i osnovno tržište za vrhunske nemačke kompanije, uključujući Volksvagen, BASF i BMV.