Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je novinarima da je Kina dominantna tema o kojoj se govorilo na svim marginama Bledskog bezbednosnog foruma.
„Očigledno je šta je preokupacija i Evropljana i Amerikanaca“, dodao je.
Vučić je naveo da se pred kamerama priča o klimatskim promenama i Zelenoj agendi, a kad se udalje kamere da je tema samo Kina i njen napredak.
„A kada to postaje pitanje, onda se postavlja i pitanje šta ćemo sa Srbijom zato što su u Srbiji dva najveća izvoznika Ziđin i HBIS. To su naše kompanije, one u Srbiji proizvode, doprinose napretku Srbije, ali će ih videti kao kineske“, rekao je Vučić.
Kineska kompanija Ziđin (Zijin Mining) je većinski vlasnik najvećeg rudarskog kompleksa u Srbiji. Rudarsko topioničarski basen (RTB) Bor je preuzela u decembru 2018. kada je Srbiji uplatila 350 miliona dolara za dokapitalizaciju i otplatila dugove RTB Bor od oko 200 miliona dolara.
Kineska kompanija HBIS Grupa je 2016. otkupila od Vlade Srbije Železaru Smederevo za 46 miliona evra. Njom upravlja i danas.
Država je 2003. železaru prodala američkoj kompaniji US Steel, koja se u Smederevu zadržala do 2012. Tada je Vlada Srbije železaru otkupila za jedan dolar da bi fabriku u 2016. preuzela kineska kompanija.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je među evropskim liderima koji 1. septembra učestvuju na Bledskom strateškom forumu na kome se raspravlja o budućnosti Evrope.
Vučić je odgovarajući na pitanja novinara rekao da je učesnicima Bledskog foruma desetostruko važnija pitanje bila Kina nego Avganistan, gde su talibani preuzeli vlast, i kako će da se pregovara investicioni dil sa Kinom.
„Očigledno je da će Kina biti glavna tema u narednih 10 godina, ne samo u Evropi već u celom zapadnom svetu“, ocenio je Vučić.
Na opasku novinara da je Kina razgovarala sa talibanima, Vučić je odgovorio da je "Amerika napustila a Kina ušla".
„Šta ste očekivali? Ljudi su iskoristili priliku, dobili na tacni nešto posle 20 godina“, naveo je Vučić.
Kineski zvaničnici su intenzivirali kontakte s talibanima dok su se američke trupe povlačile iz Avganistana.
Snage Sjedinjenih Američkih Država napustile su 30. avgusta Avganistan posle 20 godina. Poslednji američki vojni avion je napustio aerodrom u Kabulu, koji je do tada bio kontrolom američkih snaga, pre ponoći 31. avgusta što je bio rok za povlačenje američke vojske.
Talibani su preuzeli vlast u Kabulu 15. avgusta kada je predsednik Avganistana Ašraf Gani predao vlast i napustio zemlju. Prethodno su talibanski borci opkolili Kabul.