Dostupni linkovi

Šest ljudi ubijeno u izraelskoj operaciji na Zapadnoj obali, navode palestinski zvaničnici


Izraleske bezbednosne snage u operaciji u gradu Dženin na Zapadnoj obali, 28. avgust 2024.
Izraleske bezbednosne snage u operaciji u gradu Dženin na Zapadnoj obali, 28. avgust 2024.

Izrael je u utorak pokrenuo veliku vojnu operaciju u okupiranom gradu Dženin na Zapadnoj obali, posle čega je palestinsko ministarstvo zdravlja saopštilo da je ubijeno najmanje šest ljudi, a ranjeno 35.

Izraelski premije Benjamin Netanjahu rekao je da je Izrael pokrenuo "značajnu i široku vojnu operaciju" protiv palestinskih militanata u Dženinu.

U tom gradu su poslednjih izraelske snage izvele više upada tokom kojih je došlo do borbe s palestinskim militantima, čak i pre nego što je Hamas – kojeg SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom – 7. oktobra 2023. izveo napad na jug Izraela čime je pokrenut razoran rat u Pojasu Gaze.

Operaciju na Zapadnoj obali izraelska vojska je pokrenula trećeg dana krhkog primirja s Hamasom u Pojasu Gazi koje bi trebalo da traje šest nedelja i tokom kojeg bi trebalo da budu oslobođena 33 taoca koja drže militanti u zamenu za stotine Palestinaca koje je zatvorio Izrael.

Akcija u Dženinu izvedena je uz podršku helikoptera, dan pošto je predsednik SAD Donald Tramp (Trump) izjavio da ukida sankcije nasilnim izraelskim naseljenicima koji su napali palestinska sela.

Netanjahu je najavio upad u Dženin kao novu ofanzivu protiv militantnih grupa koje podržava Iran.

"Delujemo sistematski i odlučno protiv iranske osovine gde god ona pruža svoje ruke – u Gazi, Libanu, Siriji, Jemenu i Judeji i Samariji", rekao je Netanjahu. Judeja i Samarija su termini koje Izrael koristi za okupiranu Zapadnu obalu.

Izrael je zauzeo Zapadnu obalu, Pojas Gaze i istočni Jerusalim u bliskoistočnom ratu 1967. Palestinci traže nezavisnu državu koja bi obuhvatala sve tri teritorije.

Izraelska vojska je saopštila da su vojnici, policija i obaveštajne službe pokrenule protivterorističku operaciju u Dženinu. To je nakon višenedeljne operacije palestinskih snaga bezbednosti da ponovo uspostave kontrolu u susednom izbegličkom kampu, glavnom centru naoružanih militantnih grupa, uključujući Hamas i Islamski džihad.

Kako je počela izraelska operacija, palestinske snage su se povukle iz izbegličkog kampa, a snažna pucnjava se mogla čuti na snimcima mobilnih telefona koji su podeljeni na društvenim mrežama.

Izraelski ministar finansija s tvrde desnice Bezalel Smotrič, koji zagovara prava izraelskih naseljenika na okupiranim teritorijama i koji je takođe odgovoran za veliki deo izraelske politike na Zapadnoj obali, rekao je da je operacija početak "snažne kampanje" protiv militantnih grupa "za zaštitu naselja i naseljenika".

Oko 700.000 izraelskih doseljenika živi među 2,7 miliona Palestinaca na Zapadnoj obali i u istočnom Jerusalimu, koje je Izrael zauzeo 1967. Većina država smatra da su izraelska naselja na teritoriji zauzetoj u ratu nelegalna. Izrael to osporava, navodeći istorijske i biblijske veze sa zemljom.

Međunarodno priznate palestinske vlasti imaju ograničenu samoupravu nad delom teritorije na Zapadnoj obali pod izraelskom vojnom okupacijom.

U danima koji su prethodili operaciji, Palestinci širom Zapadne obale rekli su da je postavljeno više blokada puteva širom teritorije na kojoj je došlo do porasta nasilja od početka rata u Pojasu Gaze.

Grupe izraelskih doseljenika napale su Palestince kasno u ponedeljak, razbijajući automobile i paleći imovinu, u blizini sela al-Funduk, u oblasti gde su tri Izraelca ubijena ranije ovog meseca.

Vojska je saopštila da je otvorila istragu o incidentu, u kojem su, kako je navela, učestvovale desetine izraelskih civila, neki s maskama.

Izvori: AP, Reuters
XS
SM
MD
LG