Dostupni linkovi

Iranski parlament odobrio oštrije kazne za kršenja pravila o hidžabu


Žene u Teheranu bez obavezne islamske marame, 29. april 2023.
Žene u Teheranu bez obavezne islamske marame, 29. april 2023.

Iranke koje krše strogi islamski kodeks oblačenja koji nalaže pokrivanje glave i skromnu odeću mogle bi da budu kažnjene sa do 10 godina prema zakonu koji je u sredu odobrio iranski parlament.

Predlog zakona koji pooštrava kazne za kršenje pravila odevanja odobren je četiri dana posle prve godišnjice smrti 22-godinje Mahse Amini koja je preminula u pritvoru posle hapšenja zbog navodnog kršenja pravila o hidžabu.

Za zakon "Podrška kulturi hidžaba i čednosti" na probni period od tri godine glasalo je 152 poslanika, 34 je bilo protiv, dok je sedam bilo uzdržano. Predlog zakona i dalje treba da odobri Savet staratelja.

Od smrti Amini, kako navodi AFP, sve veći broj Iranki se može videti u javnosti bez hidžaba ili u odeći za koju se smatra da je previše pripijena uz telo ili da na drugi način otkriva delove tela.

U protestima koji su izbili zbog smrti Amini, koje su iranske vlasti označile kao "nemire" izazvane sa strane, ubijene su stotine ljudi, među kojima i desetine pripadnika bezbednosnih snaga, dok su uhapšene hiljade ljudi.

Prema predlogu zakona, kršenja pravila biće najstrože kažnjena ako se smatraju da su povezane s neprijateljskim stranim silama.

Mahsa Amini: Sahrana koja je pokrenula proteste protiv hidžaba širom Irana
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:06:05 0:00

Žene koje krše pravila oblačenja "u saradnji sa stranim ili neprijateljskim vladama, medijima, grupama ili organizacijama" mogle bi da dobiju kaznu zatvora od pet do 10 godina.

One koji budu viđene "polugole na javnim mestima" takođe će se suočiti s dugim zatvorskim kaznama.

Žene koje voze automobil bez hidžaba ili nose "neprikladnu odeću" biće kažnjene s pet miliona iranskih rijala, što je oko 10 evra.

Predlog takođe predviđa novčane kazne za sve koji u medijima "promovišu golotinju" ili se "rugaju hidžabu".

Vlasnicima preduzeća čije radnice krše pravila oblačenja moglo bi biti zabranjen izlazak iz Irana.

'Povećan rizik od nasilja'

Predlog zakona ovlašćuje Ministarstvo obaveštajnih službi, Obaveštajnu organizaciju Revolucionarne garde i Obaveštajnu organizaciju pravosuđa da zajedno s policijom, paravojnim snagama Basidž i Komandom za uživanje u dobrom i zabranjivanje lošeg, da preduzmu mere protiv žena koje krše pravila.

Pošto su mnoge Iranke kršile pravila oblačenja, posebno u Teheranu, iranska izvršna i sudska vlast u maju su predložile nacrt zakona za "zaštitu društva" i "osnaživanje porodičnog života", preneo je AFP.

Konzervativni predsednik Irana Ebrahim Raisi u avgustu je rekao da će praksa da "žene ne nose hidžab definitivno biti okončana".

Misija Ujedinjenih nacija za utvrđivanje činjenica upozorila je 14. septembra da će zakon, ako bude usvojen, "izložiti žene i devojke povećanim rizicima od nasilja, uznemiravanja i proizvoljnog pritvaranja".

Vlasti i policijske patrole su poslednjih meseci pojačale mere protiv žena i preduzeća koja ne poštuju pravila oblačenja. Takođe su na javnim mestima postavljene nadzorne kamere kako bi se pratilo ko krši zabrane.

Hidžab je postao obavezan za žene i devojčice starije od devet godina 1981. godine, dve godine posle Islamske revolucije u Iranu. Taj potez izazvao je proteste koje su nove vlasti brzo ugušile. Mnoge žene su kršile pravilo tokom godina i pomerile granice onoga što zvaničnici kažu da je prihvatljiva odeća.

Smrt Amini izazvala je talas gneva koji je islamski režim stavio pred najveći izazov od revolucije.

Protesti Žena, život, sloboda i građanska neposlušnost protiv obaveznog hidžaba zahvatili su zemlju s učešćem desetine hiljada Iranaca, od kojih su mnogi već bili uznemireni zbog pogoršanja standarda življenja.

XS
SM
MD
LG