Dostupni linkovi

Ibro Berilo dobio mandat kao načelnik Trnova u BiH, zabrana obavljanja dužnosti nije pravosnažna


Gradonačelnik Trnova Ibro Berilo, august 2024. godine.
Gradonačelnik Trnova Ibro Berilo, august 2024. godine.

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine je 18. novembra dodjelila mandat Ibri Berilu, načelniku sarajevske Opštine Trnovo, koji je osumnjičen za korupciju.

Berilo se nije pojavio u prostorijama komisije, već je njegovo uvjerenje o načelničkom mandatu preuzeo opunomoćenik.

Dugogodišnji načelnik male sarajevske opštine je predizbornu kampanju vodio iz pritvora, gdje se nalazio od početka augusta do početka novembra, zbog sumnje da je rukovodio nezakonitom izgradnjom na planini Bjelašnici.

Uvjerljivo je pobijedio na lokalnim izborima kao kandidat Stranke demokratske akcije, sa više od 78 odsto glasova.

Prema važećim zakonima, otvaranje krivične istrage ili podizanje optužnice protiv neke osobe nije prepreka toj osobi da obavlja izabranu političku funkciju u Bosni i Hercegovini.

Po izlasku iz pritvora. 1. novembra, Kantonalni sud Sarajevo je izrekao Berilu mjere zabrane, među kojima i zabranu obavljanja načelničke funkcije, koja još nije pravosnažna.

Berilov advokat Senad Pizović je za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrdio da se na tu mjeru suda žalio Vrhovnom sudu entiteta Federacije Bosne i Hercegovine, te da odluku očekuje u roku od oko mjesec dana.

"Kako sud odluči tako će i biti", rekao je Pizović.

Iz Centralne izborne komisije su za RSE naveli da sve do pravosnažnosti sudske odluke nema zakonskih prepreka za dodjelu mandata.

Tužilaštvo Kantona Sarajevo je nakon hapšenja Berila početkom augusta izvijestilo da se "radi o predmetu sistemske korupcije u sektoru gradnje i pranja novca", a uz njega su tada privedene još tri osobe.

Uhapšeni su i Nađa Milišić, Berilova pomoćnica za geodetske, imovinsko-pravne poslove i katastar nekretnina, Adis Mulaosmanović, inače osnivač firme LOK-PIL d.o.o. Sarajevo, te Edina Džigal, Mulaosmanovićeva sestra.

U okviru ove akcije, pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) privremeno su obustavili transakcije u iznosu od 610.000 maraka (oko 305.000 eura), potvrđeno je ranije za RSE iz ove policijske agencije.

Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom je krajem avgusta preuzela privremeno oduzetu imovinu, vrijednu oko tri miliona maraka (oko 1,5 miliona eura), uključujući i pet apartmana, za koju tužilaštvo tvrdi da je nezakonito pribavljena.

Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo je u septembru 2022. godine objavio kartu lokacija, na kojima je šuma bespravno posječena radi gradnje stambenih i drugih objekata, uglavnom u rejonu Bjelašnice.

Iz tog ureda su u decembru 2022. za Radio Slobodna Evropa potvrdili da su podnijeli više krivičnih prijava prema Tužilaštvu Kantona Sarajevo, zbog navodnih nezakonitosti tokom gradnje na Bjelašnici.

Paradoks bh. izbora: Do glasova iz pritvora
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00
XS
SM
MD
LG