Izabrali smo dobru strategiju, kaže nekadašnji resorni ministar i aktualni direktor Hrvatske udruge turizma Veljko Ostojić, povodom vijesti da Hrvatska bilježi 44 posto prošlogodišnjeg turističkog prometa, a da je na razini srpnja ostvareno 60 posto prošlogodišnjeg prometa.
"Događa se ono što smo oko sezone svi i predvidjeli – da će osnovni kriterij putovanja, odnosno razlog – putovati ili ne – biti epidemiološka situacija. Mi smo je uz manje oscilacije uspjeli održati relativno solidnom, i one zemlje koje su se vodile time kao kriterijem za stavljanje na razne liste, a to su naša najznačajnija tržišta – Njemačka, Slovenija i Austrija, drže nas na zelenoj listi", kaže Ostojić za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Šef krovne organizacije turističkih tvrtki i strukovnih udruga nije želio govoriti o motivima Nizozemske koja je pred koji dan Hrvatsku iz "žute" stavila na "narančastu" listu, što znači da se svim nizozemskim državljanima koji su bili u Hrvatskoj po povratku kućama preporučuje samoizolacija, ali kaže kako je tom odlukom stvoren velik problem Hrvatskoj, ali i nizozemskim državljanima koji ovdje ljetuju.
"Nizozemski državljani prvenstveno po kampovima reagirali su tako da potpisuju peticije svojim vlastima sa glavnom porukom – recite zašto Nijemci, Austrijanci i državljani praktički svih drugih država EU mogu slobodno putovati u Hrvatsku, a mi ne", prenosi Ostojić.
On je posebno pohvalio hrvatsku diplomaciju koja je – kaže – svojim proaktivnim stavom odigrala dobru ulogu u komunikaciji sa Njemačkom, Austrijom i Slovenijom.
"Mislim da se svi koji na bilo koji način sudjelujemo u realizaciji ovogodišnje turističke sezone - od nas turističkih djelatnika koji se moramo ponašati maksimalno profesionalno poštujući sve epidemiološke preporuke pa do viših struktura uključujući i politiku – moramo proaktivno i profesionalno postaviti i učiniti sve da od ove turističke sezone uzmemo – kako se kaže – 'najviše moguće'", poručio je Ostojić.
Ono što je Nizozemska napravila Hrvatskoj, to je, ali još oštrije, Velika Britanija napravila Španjolskoj, uvodeći obaveznu dvotjednu izolaciju za svoje turiste po povratku iz Španjolske.
Hrvatska je odmah reagirala na tu vijest, kazao je novinarima tijekom posjete Dubrovniku direktor Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić.
"Mi smo odmah pojačali intenzitet naših kampanja i promotivnih aktivnosti na britanskom tržištu. U komunikaciji smo vodećim ljudima britanskih turističkih agencija TUI UK i Jet2.com, i ići ćemo dalje u zajedničke kampanje kako bi potakli Britance da putuju u Hrvatsku,da konkretno dolaze u Dubrovnik i lete na dubrovačku zračnu luku", izvijestio je Staničić.
Naime, situacija je mnogo bolja u Istri i na Kvarneru kamo strani turisti dolaze osobnim automobilima, nego na jugu, jer se proteklih godina većinom do Splita i Dubrovnika dolazilo avionom, a međunarodni zračni promet do Splita i Dubrovnika obnovljen je tek sredinom lipnja.
"Učinit ćemo sve da južne destinacije dođu na trenutni nacionalni prosjek, ali sve ovisi o zračnom prijevozu. Imamo preko 80 zračnih linija prema Dubrovniku i Splitu. Razgovarat ćemo i s Croatia Airlinesom o zadržavanju zimske linije Dubrovnik - Frankfurt, ali i pokušati dobiti dodatne linije koje će povezati Dubrovnik s 'hubovima' u Europi kao što su Munchen ili Amsterdam. Tako bi Dubrovnik imao cjelogodišnju povezanost sa svjetskim tržištima", kazao je.
Prema podacima koje je iznio direktor Turističke zajednice Dubrovačko-neretvanske županije Vladimir Bakić, u odnosu na prošlu godinu, najbolje rezultate u toj županiji bilježe Korčula, Mljet, Pelješac i priobalje Neretve sa 60 do 65 posto ostvarenja, i to pretežno s gostima iz Slovenije i Poljske, dok su Dubrovnik, Župa Dubrovačka i Konavle na svega 30 posto.
Nova ministrica turizma Nikolina Brnjac zadovoljna je postignutim, ali već razmišlja o jeseni i novoj turističkoj sezoni, sa posebnim naglaskom na optimalnu iskorištenost sredstava iz europskog fonda za oporavak gospodarstva.
"Ono što mi trebamo jest pripremiti se za instrument za oporavak i otpornost. To su one 22 milijarde eura sredstava iz europskih fondova što ih je dogovorio predsjednik Vlade Plenković iz 'Next Generation' fonda", kazala je.
Prvi je radni sastanak na temu korištenja sredstava iz europskih fondova sa predstavnicima turističkog sektora održan već 29. srpnja.
Sa 27. srpnjem prema podacima sustava eVisitor, koji sadrži turistički promet ostvaren u komercijalnom i nekomercijalnom segmentu te nautičkom charteru,u Hrvatskoj je ostvareno više od dva milijuna turističkih dolazaka u srpnju, što je 54% dolazaka ostvarenih u istom razdoblju prošle godine.
Pritom je ostvareno i 14,7 milijuna turističkih noćenja što je približno 59% lanjskog rezultata, prenosi vodeći hrvatski turistički news portal.
Od ukupnog broja dolazaka inozemni su turisti ostvarili 1,8 milijuna dolazaka (51 posto lanjskog rezultata) i 12,5 milijuna noćenja (56 posto lanjskog rezultata), dok je promet domaćih turista na razini od 90 posto prošlogodišnjeg prometa mjerenog dolascima te 78 posto razine u noćenjima.
U prvih 26 dana srpnja u apsolutnim brojevima vodeće je tržište Njemačke s kojeg je ostvareno 92 posto lanjskog rezultata, a zatim slijede Slovenija sa 91 posto lanjskog rezultata te Poljska i Češka s oko 82 posto lanjskog rezultata mjerenog dolascima u istom razdoblju.
Destinacije s najviše ostvarenih dolazaka u dosadašnjem dijelu srpnja su Rovinj, Medulin, Crikvenica, Poreč, Umag i Split.