Ministar inostranih poslova Republike Hrvatske Gordan Grlić Radman uputio je pismo zvaničnicima EU upozoravajući ih na moguću krizu u Bosni i Hercegovini u slučaju da se izbori u toj zemlji održe bez izbornih reformi.
U pismu, u koje Radio Slobodna Evropa (RSE) ima uvid, Radman je naglasio da se svi u EU slažu da je 2021. godina prilika, međutim, ističe da je to vreme "od suštinske važnosti", budući da je 2022. - godina opštih izbora u BiH.
"Zabrinut sam da će se, ukoliko se ova prilika propusti, dogoditi velika politička kriza 2022. godine, koja će paralelno uspostaviti političke institucije u zemlji i zaustaviti celokupan proces reformi", upozorio je Radman u pismu koji je uputio visokom predstavniku EU za zajedničku spoljnu politiku Josepu Borrellu, evropskom komesaru za proširenje Oliveru Varhelyiju, kao i visokom EU predstavniku za dijalog i ostala regionalna pitanja Miroslavu Lajčaku.
- Sastanak HDZ-a i SDA bez konkretnog dogovora, približeni stavovi
- Ambasador SAD u BiH: Lideri opstruišu reforme da zaštite vlastite interese
- Most: Da li će EU dozvoliti treći entitet u BiH?
Šef hrvatske diplomatije ističe da je uspeh nemoguć bez političke volje lidera Bosne i Hercegovine i njihove spremnosti da se ozbiljno angažuju.
U ovom pismu, Grlić Radman smatra da će rešavanje otvorenih političkih pitanja omogućiti put ka održivijoj agendi reformi i vratiti Bosnu i Hercegovinu na putu ka EU.
S tim u vezi, on ističe neophodnost da izborne reforme obezbede da se uklone svi oblici diskriminacije "na sistematičan i trajan način".
"Pritom nikada ne bismo smeli da izgubimo iz vida specifičnu istorijsku i političku pozadinu zemlje i njenu pravnu tradiciju", mišljenja je Radman i navodi da je od najveće važnosti da se sprovedu osnovni principi, koji prema njemu obuhvataju legitimno predstavljanje tri konstitutivna naroda i nediskriminaciju svih građana u političkim institucijama.
"Ova dva principa ne isključuju jedno drugo. Naprotiv, oni se dopunjuju i međusobno potkrepljuju. U specifičnom i visoko osetljivom okruženju Bosne i Hercegovine jedno je neodrživo bez drugog", smatra Radman u pismu.
Hrvatski ministar inostranih poslova podržava napore evropskih instrukcija u procesu izbornih reformi u BiH, ali zahteva "odlučnost i jasan fokus".
S tim u vezi on je mišljenja da treba više podržavati specijalnog predstavnika EU u BiH, odnosno ambasadora Johanna Sattlera, koji je nedavno bio pod velikim pritiskom, kako smatra Radman, "onih koji žele da opstruiraju izbornu reformu i ne zaziru od klevetničkog jezika".
"To je neprihvatljivo i trebali bismo poslati snažnu i jedinstvenu poruku svoje podrške ambasadoru Sattleru", smatra Gordan Grlić Radman.
Smatra da je neophodno ohrabriti dijalog među političkim liderima u BiH, te evropskim sagovornicima predlaže organizovanje češćih neformalnih susreta između EU i Bosne i Hercegovine na ministarskom nivou.