Odeljenske starešine Osnovne škole "Rifat Burdžović Tršo" u Novom Pazaru saopštile su da je prvog dana nove školske godine u svih 46 odeljenja, 26 u nastavi na srpskom i 20 na bosanskom jeziku, na početku prvog časa intonirana himna Srbije "Bože pravde".
Oni su u saopštenju 7. septembra naveli da je samo u jednom odeljenju "za vreme drugog časa i to u sklopu programa koji je učiteljica samoinicijativno pripremila za svoje odeljenje, intonirana himna sandžačkih Bošnjaka".
"To govori da je direktor škole postupio u skladu sa nalogom ministra prosvete Branka Ružića i preneo svim radnicima škole, a posebno odeljenskim starešinama, obavezu da se na početku prvog časa mora intonirati državna himna i da su sve odeljenske starešine postupile u skladu sa tim", navodi se u saopštenju dostavljenom agenciji Beta, uz potpise 46 razrednih starešina.
Oni su optužili pojedine medije, "željne senzacionalizma da su se prosto utrkivali ko će veću ljagu da baci na školu i odeljenske starešine" objavljujući tekstove da je OŠ "Rifat Burdžović Tršo" jedina škola u kojoj nije intonirana himna Srbije, što su nazvali "totalnom neistinom".
Učiteljica škole "Rifat Burdžović-Tršo" iz Novog Pazara Adela Melajac Karahmetović dala je 5. septembra izjavu policiji, nakon navoda da prvog dana školske godine u toj školi nije puštena himna Srbije.
Odluku da 1. septembar, po prvi put u istoriji, u svim školama počne državnom himnom "Bože pravde" donelo je Ministarstvo prosvete.
Ministarstvo je 4. septembra saopštilo da se to nije dogodilo "samo u izolovanom slučaju" u školi "Rifat Burdžović-Tršo" u Novom Pazaru, što je ministar Branko Ružić nazvao "skandalom" i "nepoštovanjem države i svih njenih simbola".
Novi Pazar, grad u regionu Sandžaka u jugozapadnoj Srbiji, čini većinsko bošnjačko stanovništvo, a odluka da školska godina počne himnom "Bože pravde" podelila je javnost oko toga da li je himna Srbije himna svih njenih građana, te da li je u školama potrebno promovisanje "patriotskih osećanja" na ovaj način.