Dostupni linkovi

Poslanici Skupštine Srbije o nepuštanju himne u školi u Novom Pazaru


Zasedanje Skupštine Srbije, 13. april 2021. godine, ilustrativna fotografija
Zasedanje Skupštine Srbije, 13. april 2021. godine, ilustrativna fotografija

Poslanik Stranke demokratske akcije (SDA) Sandžaka Enis Imamović rekao je u obraćanju pred Skupštinom Srbije da je ovih dana na delu progon jedne novopazarske učiteljice "od strane režima i režimskih medija", i da ta kampanja ima za cilj da zastraši Bošnjake i poseje strah.

Učiteljica škole "Rifat Burdžović-Tršo" iz Novog Pazara Adela Melajac Karahmetović dala je 5. septembra izjavu policiji, nakon što prvog dana školske godine u toj školi nije puštena himna Srbije.

Odluku da 1. septembar, po prvi put u istoriji, u svim školama počne državnom himnom "Bože pravde" donelo je Ministarstvo prosvete. Ministarstvo je 4. septembra saopštilo da se to nije dogodilo samo u školi "Rifat Burdžović-Tršo" u Novom Pazaru, što je ministar Branko Ružić nazvao "skandalom" i "nepoštovanjem države i svih njenih simbola".

Poslanik Enis Imamović je, u danu za poslanička pitanja u Skupštini, pitao ministra prosvete Branka Ružića na osnovu kog člana Ustava i zakona je propisao da se u školama mora intonirati državna himna.

"Ispred sebe imam Ustav i u njemu nigde ne piše obaveza intoniranja himne u školama, i u delu u kojem se određuju gde se kada i kako upotrebljavaju državni simboli, nema nigde nadležnosti ministra prosvete", rekao je Imamović 7. septembra.

On je dodao da se učiteljici sudi na osnovu snimka sa društvenih mreža na kojem se vidi da ona izvodi nastavu na bosanskom jeziku i pušta himnu Bošnjaka koja je odobrena kao nastavna jedinica, a da "režimski mediji" tvrde da je prekršila zakon.

"I u Čačku je intonirana pogrešna himna. Pa je l' neko tražio istragu", pitao je Imamović.

I poslanik Muamer Bačevac iz Socijaldemokratske partije Srbije zatražio je da se oko tog slučaja smanji tenzija i sve pažljivo ispita.

"Moja deca idu u tu školu i kažu da je himna Srbije intonirana, te da treba da se smanje tenzije i sve pažljivo ispita", rekao je Bačevac.

Poslanik Đorđe Milićević, iz Socijalističke partije Srbije koja je deo vladajuće koalicije, rekao je da "što je Srbija jača to se čuju jači napadi" na nju i da u njima najčešće učestvuju domaći političari.

Milićević je rekao da niko ne diže tenziju kada je reč o učiteljici iz Novog Pazara, ali da je strašno što "ne samo da nije puštena državna himna, već je puštena himna sandžačkih Bošnjaka" i naveo da "Sandžak nije država".

"U zakonu piše da se himna koristi i u drugim slučajevima koji nisu u suprotnosti sa Ustavom i zakonom, i ministar je propisao da se intonira na početku školske godine", rekao je Milićević.

Novi Pazar, grad u regionu Sandžaka u jugozapadnoj Srbiji, čini većinsko bošnjačko stanovništvo, a odluka da školska godina počne himnom "Bože pravde" podelila je javnost oko toga da li je himna Srbije himna svih njenih građana, te da li je u školama potrebno promovisanje "patriotskih osećanja" na ovaj način.

XS
SM
MD
LG