U rubrici Radija Slobodna Evropa „Glasom mladih“ bavimo se mladima u regiji, njihovim željama, težnjama i problemima. Svake nedjelje govorimo o mladim uspješnim ljudima, onima kojima se još uvijek nije pružila prilika da svoje talente pokažu na pravi način ali i onima koji su spremni mijenjati svijet u kom žive.
Fudbalske utakmice, koncerti, pa čak i škole mjesta su gdje mladi otvoreno pokazuju nacionalizam i to onaj u najgorem obliku. Iako se nacionalizam može posmatrati kao privrženost vlastitoj naciji i njenim interesima, za razliku od patriotizma, nacionalizam je često uzrok nasilja prema drugima i drugačijima.
Ni mladi nisu imuni na nacionalizam. Nedavna ratna prošlost zemalja bivše Jugoslavije pogodovala je da mladi odrastaju u podjeljinim društvima, pod uticajem nacionalističkih ideja koje 'siju' politički akteri u društvu.
Slučajevi netrpeljivosti među mladima nisu izostajali posljednjih godina. Šta o nacionalizmu kažu mladi Tuzlaci, Beograđani i Podgoričani. Priču iz Tuzle donosi Maja Nikolić.
Nacionalističke i nerijetko šovinističke poruke gotovo svakodnevno se mogu pročitati na naslovnicama tiražnih tabloida u Srbiji, a plasiraju ih i predstavnici državnog vrha. Šta za mlade Beograđane znači nacionalizam? Da li je to ljubav prema otadžbini, poslušajte u prilogu Dušana Komarčevića.
Podgorički studenti sa kojima je razgovarala naša Lela Šćepanović kažu da se nacionalizam u Crnoj Gori ne manifestuje u onoj mjeri kao što je to bio slučaj devedesetih godina prošlog vijeka.
Osjećaj nacionalizma je jači kada je društvo osiromašeno, besperspektivno... Prema broju nezaposlenih mladih ljudi zemlje Balkana su na vrhu svjetske ljestvice. Zato mladima treba pomoć da se zaposle ili pokrenu svoj biznis.
Pomoć mladima u zapošljavanju stiže iz Travnika. Projekat "TRIK za nove mogućnosti u zapošljavanju i poduzetništvu“ koji provodi Lokalno partnerstvo za zapošljavanje Travnik upravo pomaže mladima da u narednih 20 mjeseci poveća šanse za zapošljavanje 140 mladih osoba. Pomoć stiže i u osnivanju deset start-up preduzeća. Marija Augustinović ima detalje.
A kakve ideje imaju mladi? Na to pitanje odgovor možete čuti u prilogu našeg Mirsada Behrama. Brojni su primjeri start-up, odnosno kompanija koje donose inovacije na tržište iz ovog dijela Evrope. Mladi čak i srednjoškolske dobi, nude proizvode i usluge, koji su već našli kupce u cijelom svijetu.
Dok većina mladih traži način da napusti BiH, Goraždanka Enesa Barut Pjano najavljuje mogućnost povratka iz SAD-a. Magistrica poslovnih nauka, reprezentativka BiH u karateu koja je evropsko i svjetsko prvenstvo propustila zbog odlaska u Ameriku, želi da njena djeca odrastu u mahali i pored rijeke kraj koje je i sama odrastala. Sa ovom mladom Goraždankom razgovarao je Alen Bajramović.
Karate klub Želja Ipon iz Srebrenice, osnovan je prije četiri godine. Takmičari ovog kluba nastupali su na veoma značajnim turnirima i osvojili su više od 1.600 medalja. Mladi Srebreničani postali su prvaci Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, ali i vicešampioni Evrope. Rezultati su impresivni i ostvareni su minimalnim sredstvima koje opština daje, dok zato roditelji takmičara finasiraju većinu aktivnosti. Detalje je preneo Sadik Salimović.
„Dženo, dženo Romanipe”, što u prijevodu znači „Bit će, bit će romski narod“, četvrti je smjeli pohod bh. rediteljke Mirele Trepanić na daskama BKC-a u rodnoj Gračanici. U komediji glume upravo Romi s deponije Grabovac, koji odnedavno žive u novim stanovima u naselju Javor. Na audiciju se iz četiri romska naselja javilo 40 Roma, a odabrano je njih šestero. Priču donosi Zoran Matkić.