Finski predsednik Sauli Niniste (Niinisto) izjavio je u utorak da je curenje koje je dovelo do zatvaranja gasovoda između Estonije i Finske ovog vikenda verovatno izazvano "spoljnim" elementom.
Finski i estonski operateri gasnog sistema u nedelju su saopštili da su primetili neuobičajen pad pritiska u gasovodu Balticconector posle čega su zatvorili protok gasa.
Finska vlada je u utorak saopštila da je oštećen i telekomunikacioni kabl između dve zemlje NATO-a.
"Verovatno je da je oštećenje i gasovoda i telekomunikacionog kabla rezultat spoljne aktivnosti", rekao je Niniste, ne iznoseći detalje.
Predsednik Finske je rekao da uzrok štete još nije poznat i da dve zemlje sarađuju u istrazi koja je u toku.
NATO spreman da pomogne
Niniste je rekao da je bio u kontaktu sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom i da je NATO spreman da pomogne u istrazi.
"NATO razmenjuje informacije i spreman je da podrži saveznike", naveo je Stoltenberg na društvenoj mreži X, poznatoj ranije kao Twitter.
Krajem septembra 2022. godine, serija podvodnih eksplozija pogodila je tri od četiri gasovoda koji čine Severni tok 1 i Severni tok 2, glavni kanal za izvoz ruskog prirodnog gasa u zapadnu Evropu, izbacujući gas u Baltičko more.
Pošto je do curenja došlo u njihovim ekskluzivnim ekonomskim zonama, Danska i Švedska su otvorile istragu, kao i Nemačka.
Sve tri zemlje nisu iznosile detalje svojih istraga.
Balticconnector dug 77 kilometara pušten u rad 2019, jedini je kanal za uvoz gasa u Finsku, osim LNG terminala, otkako je zaustavljen uvoz gasa iz Rusije u maju 2022. posle invazije Moskve na Ukrajinu.
Rusija je prestala da isporučuje gas pošto je Finska odbila da plati u rubljama, što je uslov nametnut "neprijateljskim zemljama" – što uključujući članice Evropske unije – kao način da se zaobiđu finansijske sankcije Zapada ruskoj centralnoj banci.
Finski operater Gasgrid je saopštio da je gasni sistem u zemlji stabilan i da je snabdevanje gasom obezbeđeno preko plutajućeg terminala za tečni prirodni gas u južnoj finskoj luci Inkoo.