Dostupni linkovi

Predsjednik Filipina poručio da neće ratovati, ali se neće ni povući, nakon sukoba sa kineskim snagama


Brod kineske Obalne straže lansira vodeni top prema filipinskom brodu za snabdijevanje, 4. maj, okolina Drugog Tomasovog grebena u Južnom kineskom moru
Brod kineske Obalne straže lansira vodeni top prema filipinskom brodu za snabdijevanje, 4. maj, okolina Drugog Tomasovog grebena u Južnom kineskom moru

Predsjednik Filipina je u nedjelju 23. juna rekao da se njegova zemlja neće predati "bilo kojoj stranoj sili" nakon što su kineske snage povrijedile osoblje filipinske mornarice i oštetile najmanje dva broda sa mačetama, sjekirama i čekićima u sukobu u spornom Južnom kineskom moru, ali je dodao da Filipini nikad ne bi započeli rat.

Ferdinand Markos (Marcos) Jr, predsjednik ostrvske zemlje, doletio je zajedno sa svojim generalima i šefom odbrambenih snaga u zapadnu ostrvsku provinciju Palavan, koja izlazi na Južno kinesko more, da bi odlikovao mornaričko osoblje koje je u ponedjeljak napadnuto.

Oni su pretrpjeli napad dok su pokušavali da isporuče hranu i druge namirnice ispostavi na Drugom Tomasovom grebenu, najspornijoj lokaciji u ovoj oblasti.

'Rat brodovima' u Južnom kineskom moru
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:05:08 0:00

Video snimci i fotografije haotičnog sukoba, koje je objavila filipinska vojska, pokazuje članove kineske Obalne straže dok udaraju brodić filipinske mornarice drvenom motkom, te otimaju torbu, koristeći usput sirene i bljeskava svjetla.

Kineske vlasti tvrde da je njihova Obalna straža morala da preduzme nešto nakon što su filipinske snage ignorisale upozorenja da ne ulaze u oblast mora za koje Kina tvrdi da pripada njima, što je tvrdnja koju već dugo odbacuju vlade u regionu i međunarodni arbitri.

Sukob je izazvao talas osuda u SAD, EU, Japanu, Australiji te drugim zapadnim i azijskim zemljama, do Kina i Filipini optužuju jedni druge da su oni prvi počeli. Ključni savjetnici Markosa su u petak rekli da ta zemlja nema namjeru da se pozove na sporazum o zajedničkoj odbrani, koji imaju potpisan sa SAD-om.

"Mi nismo u poslu započinjanja ratova. U odbrani nacije, ostaćemo vjerni onome što je u filipinskoj prirodi, i pokušaćemo da mirno razrješimo ova pitanja", rekao je Markos, obraćajući se filipinskim snagama.

Što se sukoba na grebenu tiče, Markos je rekao da su načinili "svjestan i namjeran izbor da ostanemo na putu mira".

Napadnuto osoblje mornarice se branilo goloruko, dok su neki od Kineza imali noževe, rekao je šef filipinske vojske, general Romeo Brauner (Browner) Jr.

"Mi ne odstupamo. Naš smireni i miroljubivi stav ne bi trebalo da bude protumačen kao pristanak. Istorija će vam reći da se nikad u istoriji Filipini nisu pokorili stranoj sili", kazao je Markos.

Kineski zvaničnici u Manili i Pekingu nisu momentalno komentarisali Markosove izjave.

Markos je pohvalio oko 80 oficira i članova osoblja koji su učestvovali u misiji u ponedjeljak, uključujući jednog koji je izgubio palac desne ruke tokom sukoba, rekavši da su "pokazali veliku smirenost uprkos velikoj provokaciji".

Teritorijalni sporovi u koje su uključeni Kina, Filipini, Vijetnam, Malezija, Bruneji i Tajva, dugo se posmatraju kao tačka žarišta, u kojoj bi se mogli sukobiti Kina i SAD, ukoliko konfrontacije na otvorenom moru prerastu u oružani sukob.

Vašington je konstantno naglašavao da ima obavezu da brani Filipine, svog saveznika u Aziji sa kojim ga najduže vežu sporazumi o odbrani, ukoliko budu napadnuti.

Indonezijske snage su takođe otvarale vatru na kineske ribolovačke brodove u prošlim sukobima nedaleko od ostrva Natuna, na obodu Južnog kineskog mora.

Izvor: Reuters
XS
SM
MD
LG