Dostupni linkovi

Nakon femicida u Srbiji, Zaštitnik građana kontroliše policiju i Centar za socijalni rad


Protest u Novom Sadu nakon trećeg femicida od početka godine u Srbiji, 20. februara 2024.
Protest u Novom Sadu nakon trećeg femicida od početka godine u Srbiji, 20. februara 2024.

Zaštitnik građana u Srbiji pokrenuo je u utorak ispitni postupak ocene zakonitosti i pravilnosti rada Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) - Policijske uprave Kruševac i Centra za socijalni rad Aleksandrovac, nakon ubistva žene nadomak te opštine.

Kako piše u saopštenju, postupak je pokrenut po sopstvenoj inicijativi na osnovu saznanja iz medija da su policijski službenici MUP u Aleksandrovcu 29. oktobra uhapsili muškarca (23) iz okoline tog mesta zbog sumnje da je izvršio krivično delo nasilje u porodici sa smrtnim ishodom.

"Mediji navode da se muškarac sumnjiči da je svojoj dvadesettrogodišnjoj emotivnoj partnerki naneo povrede po telu od kojih je ona preminula. Takođe se navodi da je osumnjičeni živeo u jako lošim uslovima, zbog čega mu je Centar za socijalni rad obezbedio kuću u koju se uselila i njegova partnerka koju je nasmrt pretukao. Ukazano je kako se sumnja da je prebijanju prethodila svađa, kao i da je prema saznanjima u toj porodici bilo ranijih prijava zbog nasilja u porodici", piše u saopštenju.

Zaštitnik građana je od Policijske uprave Kruševac zatražio da mu u roku od 15 dana dostavi izjašnjenje o svim okolnostima slučaja, uključujući informaciju da li su muškarac i njegova partnerka bili u evidenciji MUP-a, da li je ranije bilo prijava nasilja i koje mere je policija preduzimala u saradnji sa drugim nadležnim organima kako bi se zaštitila žrtva nasilja u porodici.

Od Centra za socijalni rad Aleksandrovac Zaštitnik građana traži da u istom roku dostavi izjašnjenje o svim okolnostima slučaja, uključujući informaciju li je par bio u evidenciji centra, da li je ranije bilo prijava nasilja u partnerskim odnosima i ukoliko jeste, koje mere je centar preduzimao kako bi se pružila podrška i zaštita žrtvi nasilja.

'Celog života je bila žrtva, ćutala i trpela'
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:33:30 0:00

Prema podacima udruženja građanki FemPlatz, u pitanju je 16. femicid u Srbiji od početka godine.

U periodu od 2011. do 2023. godine u Srbiji je dokumentovano 407 femicida, pokazuju podaci Autonomnog ženskog centra i FemPlatza.

Nasilje nad ženama

Kakvi ožiljci ostaju nakon nasilja? Kako porodice i žrtve nasilja nastavljaju dalje sa životima zauvijek obilježenim traumom?

Uprkos Istanbulskoj konvenciji i zakonskim okvirima rodno uslovljeno nasilje je i dalje sveprisutno u zemljama Zapadnog Balkana.

U "Ženskim sjenkama" pronađite priče onih koji su preživjeli rodno zasnovano nasilje, kao i svjedočenja porodica žena kojih više nema.

Saznajte i kako prijaviti nasilje u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Kosovu i Sjevernoj Makedoniji.

XS
SM
MD
LG