Visoke političke tenzije i polarizacija doveli su do zastoja procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji (EU), navodi se u izveštaju Evropskog parlamenta koji je izglasan na Spoljnopolitičkom komitetu ove institucije.
Ocenjuje se u izveštaju da je neuspeh u izgradnji konsenzusa o pitanjima od nacionalnog interesa i nedostatak međustranačkog dijaloga razlog zašto je došlo do odlaganja napretka u reformama vezanim za EU i "gurnula Crnu Goru u duboku političku i institucionalnu krizu".
Za ovaj izveštaj je glasao 51 član Spoljnopolitčkog komiteta, troje je bilo protiv i osam uzdržanih.
Autor izveštaja, evropski zastupnik i izveštač za Crnu Goru u Evropskom parlamentu Tonino Picula je nakon glasanja ocenio da ovaj dokument potvrđuje da je još jedna godina izgubljena za Crnu Goru.
"Ovaj dokument baca svetlo na velika unutrašnja politička previranja u Crnoj Gori i još jednu godinu stagnacije na putu zemlje ka članstvu u EU. Poslanici Evropskog parlamenta očekuju što je pre moguće formiranje proevropske vlade, koja će jasno i nedvosmisleno podržavati evropske politike i vrednosti, u skladu sa očekivanjima značajne većine građana zemlje", poručio je Picula.
Ovo je njegov poslednji izveštaj za Crnu Goru u postojećem mandatu.
U junu 2024. godine će biti održani evropski izbori koji će kao rezultat imati novu strukturu ove institucije.
Zastupnici Evropskog parlamenta ovim izveštajem naglašavaju hitnu potrebu za političkom stabilnošću i suštinskim napretkom u ključnim reformama vezanim za EU, posebno u izbornim i pravosudnim reformama i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Pozitivno se ocenjuje poboljšanje stanja u sprečavanju korupcije, pozdravljaju se pozitivni napori u oblasti nelegalne trgovine, posebno u švercu cigareta, a evropski zastupnici pozivaju Crnu Goru da razvije sveobuhvatnu strategiju za borbu protiv trgovine ljudima i zaštitu njenih žrtava.
Putem ovog izveštaja, izražava se zabrinutost zbog duboke političke polarizacije u crnogorskom medijskom okruženju i nedostatka nezavisnosti javnog emitera.
Poslanici Evropskog parlamenta, putem ovog izveštaja pozdravljaju nastavak potpunog usklađivanja Crne Gore sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, uključujući sve sankcije protiv Rusije koje EU uvodi kao odgovor na agresiju protiv Ukrajine.
Priznaje se takođe strateški savez Crne Gore sa EU i osuđuje se svaki pokušaj vlasti u zemlji da dovede u pitanje njeno članstvo u NATO.
U izglasanom izveštaju se izražava ozbiljna zabrinutost zbog "zlonamernog stranog uplitanja, pokušaja destabilizacije, hibridnih prijetnji i kampanja dezinformacija od strane stranih aktera u Crnoj Gori, posebno onih koji potiču iz Rusije, Kine i Srbije".
Pozivaju se crnogorske vlasti da smanje ekonomsku zavisnost od Kine i da nastave da koriste Ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan, u cilju pronalaženja zelenije i transparentnije alternative za finansiranje infrastrukturnih projekata.
Ovaj usvojeni izveštaj će biti podnet na glasanje u jednoj od narednih plenarnih sednica, kada će dobiti verziju Rezolucije Evropskog parlamenta.