Dostupni linkovi

Šole poziva na smanjenje tenzija između Kosova i Srbije i povratak dijalogu


Derek Chollet, savjetnik Stejt departmenta SAD
Derek Chollet, savjetnik Stejt departmenta SAD

Viši savetnik Stejt departmenta Sjedinjenih Američkih Država(SAD) Derek Šole (Derek Chollet) zatražio je od Kosova i Srbije da smanje tenzije i vrate se dijalogu za normalizaciju odnosa.

Razgovori visokog američkog zvaničnika sa čelnicima Kosova i Srbije uslijedili su nakon napada na kosovsku policiju 24. septembra u Banjskoj kod Zvečana.

Visoki američki zvaničnik je rekao da je tokom razgovora sa premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem osudio "strašan napad" u nedelju i nasilje nad kosovskom policijom.

"Obje strane se moraju vratiti dijalogu uz posredovanje Evropske unije(EU) i implementirati Ohridske obaveze", napisao je on na X, ranije poznatom kao Twitter.

O značaju hitne deeskalacije situacije na sjeveru Kosova Šole je razgovarao i sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Američki zvaničnik je zatražio izbjegavanje radnji "koje bi mogle dodatno povećati tenzije".

"Tragični gubitak života naglašava hitnu potrebu za vraćanjem mira i povratkom na dijalog uz posredovanje EU", rekao je Šole.

Policiju Kosova je 24. septembra napala grupa maskiranih i naoružanih lica, nakon što je pokušala da ukloni barikadu od dva kamiona postavljenu u pravcu sela Banjska, opština Zvečan na sjeveru Kosova. Ubijen je policijski službenik Afrim Bunjaku, a nekoliko drugih je povrijeđeno.

U razmjeni vatre policija je ubila trojicu napadača srpske nacionalnosti, dok je njih šest uhapšeno. Dan kasnije, 25. septembra u Banjskoj je uhapšeno još dvoje.

SAD i EU najoštrije su osudile napad na kosovsku policiju.

Ranije tokom dana, američki ambasador na Kosovu Džef Hovenije (Jeffry Hovenier) rekao je i da Vašington očekuje da Kosovo i Srbija u potpunosti sprovodu Sporazum o normalizaciji odnosa. U međuvremenu, nakon događaja u Banjskoj, specijalni predstavnik EU u dijalogu Miroslav Lajčak rekao je da će se narednih dana fokusirati na pronalaženje puta naprijed u razgovorima.

Ranije ove godine, Kosovo i Srbija postigli su Sporazum o normalizaciji odnosa i Aneks za njegovu implementaciju.

Ovaj sporazum od 11 članova, između ostalog, obezbjeđuje nivo samoupravljanja srpske zajednice na Kosovu i uzajamno priznavanje državnih simbola, a od Prištine i Beograda se traži da takođe sprovode sve prethodne sporazume iz dijaloga.

XS
SM
MD
LG