Dostupni linkovi

'Promptno modernizirati policiju', poručio Bećirović nakon ubistava u Gradačcu


Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović (arhiv)
Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović (arhiv)
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović izjavio je u nedjelju, 13. augusta, da zločin u Gradačcu, u kome su ubijene tri osobe, predstavlja opomenu da BiH trebaju institucionalna i dugoročna rješenja kojima će se prevenirati nasilje.

Trodnevna žalost proglašena je 12. augusta u Gradačcu, nakon što je dan ranije u ovom gradu na sjeveru BiH Nermin Sulejmanović počinio trostruko ubistvo i ranio tri osobe.

Sulejmanović je 11. augusta ubio suprugu koja ga je nekoliko dana ranije prijavila policiji zbog nasilja. Ubistvo je prenosio uživo na Instagram profilu, koji je kasnije uklonjen, a u toku policijske akcije počinio je samoubistvo.

"Prevencija nasilja treba da bude obaveza cjelokupnog društva, jer je poražavajuće da ima i onih koji su opravdavali i podržavali monstruma koji je ubijao svoje sugrađane", napisao je Bećirović na svom Facebook profilu nakon posjete Gradačcu.
Istaknuo je da borba protiv krize u društvu "mora biti sistemska, sveobuhvatna i planska".

"Počinjeni zločin je pokazao da se promptno mora modernizirati policija i kreirati jedinstvena platforma razmjene informacija i zadataka, te preuzimanja odgovornosti, među svim akterima našega društva", naglasio je uz ostalo Bećirović.

Podsjetio je da se BiH obavezala da poduzme zakonodavne i druge mjere s ciljem prevencije i zaštite žrtava nasilja, te kažnjavanja počinilaca nasilja.
Nakon trostrukog ubistava, stanovnici Gradačca su izašli na proteste zahtjevajući uspostavu posebne službe za podršku žrtvama nasilja koja će pružati zdravstvenu, psihološku i pravnu pomoć, otvaranje sigurne kuće u Gradačcu te formiranje posebnog policijskog odjela koji će primati i obrađivati pozive kojima se prijavljuje nasilje i traži zaštita. Prema zvaničnim podacima u Bosni i Hercegovini je tokom 2021. i 2022. ubijeno 19 žena, a najvećem broju ubistava prethodilo je dugotrajno nasilje koje nije bilo prijavljivano ili je bilo prijavljivano, ali je izostala adekvatna reakcija institucija.

Prema Istanbulskoj konvenciji, koju je BiH ratificirala 2013. godine, država mora postupati prema svim prijavljenim slučajevima nasilja nad ženama, što uključuje neophodne mjere da spriječi, istraži i kazni nasilnike.
XS
SM
MD
LG