Upravni odbor Advokatske komore Srbije (AKS) odlučio je da se u utorak,11. decembra, obustavi rad advokata na celoj teritoriji Srbiji, objavljeno je 6. decembra na sajtu komore.
Kako se navodi, za vreme obustave rada svi članovi AKS-a neće postupati pred sudovima i drugim državnim organima, javnim beležnicima i javnim izvršiteljima, izuzev u postupcima u kojima se tog dana rešava o pritvoru građana i u postupcima prema maloletnim učiniocima krivičnih dela.
Saopšteno je da je odluka o obustavi rada doneta zbog načina donošenja i usvajanja Zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, zbog selektivnog procesuiranja odgovornih za tragediju u Novom Sadu i selektivnog procesuiranja učesnika protesta u Novom Sadu.
Naglašava se da advokati stupaju u štrajk i zbog sistematskog i dugotrajnog uplitanja izvršne vlasti u rad pravosuđa i narušavanja načela podele vlasti u demokratskom društvu.
Podsetimo, članovi Advokatskih komora Beograda i Šapca su 2. decembra privremeno obustavili rad zbog usvajanja i načina na koji je usvojen Zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika.
Zakon je usvojen 27. novembra na sednici Skupštine Srbije kojoj nisu prisustvovali poslanici opozicije i na kojoj je bez rasprave izglasano više od 50 zakona i sporazuma.
Dva dana ranije se na sednici Skupštine Srbije dogodila tuča poslanika vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandra Vučića i opozicije, za koju dve strane optužuju jedna drugu.
Ministarka pravde Srbije, Maja Popović nije se oglasila povodom najavljene obustave rada Advokatske komore Srbije. Ona je 4. decembra na Instagramu prokomentarisala štrajk komora Beograda i Šapca, napisavši da je "sa žaljenjem primila tu informaciju".
Dodala je da će se "javna rasprava o Zakonu izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku i Zakonu o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika produžiti i tokom 2025. godine, nakon konsultacija sa Evropskom komisijom".
Uoči usvajanja, više predloženih izmena Krivičnog zakonika naišlo je na kritike dela stručne javnosti i nevladinih organizacija. Predlagač izmena bilo je Ministarstvo pravde.