Dostupni linkovi

Milan Radoičić u tužilaštvu negirao izvršenje krivičnih dela


Milan Radoičić dok je bio na funkciji potpredsednika Srpske liste, na jednom od sastanaka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, oktobar 2022.
Milan Radoičić dok je bio na funkciji potpredsednika Srpske liste, na jednom od sastanaka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, oktobar 2022.

Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da je saslušan Milan Radoičić kome je prethodno bilo određeno policijsko zadržavanje do 48 sati.

Tužilaštvo je navelo da je osumnjičeni negirao izvršenje krivičnih dela koja mu se stavljaju na teret. Dodaje se da je nakon saslušanja sudiji za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu predloženo da se "zbog opasnosti od bekstva", Radoičiću odredi pritvor.

Radoičić je saslušan četiri dana nakon što je njegov advokat Goran Petronijević saopštio da je Radoičić preuzeo odgovornost za organizaciju i napad u Banjskoj na severu Kosova.

Radoičića su kosovske vlasti optužile da je organizator i učesnik oružanog napada na kosovsku policiju 24. septembra u kome je poginuo jedan policajac.

U saopštenju Višeg javnog tužilaštva u Beogradu je navedeno da je saslušan Milan R. (45) zbog sumnje da je sa, za sada, više nepoznatih lica, izvršio krivična dela Udruživanje radi vršenja krivičnih dela, Nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet vatrenog oružja i eksplozivnih materija i Teška dela protiv opšte sigurnosti.

Tužilaštvo je navelo i da je naredbom o sprovođenju istrage obuhvaćeno više, za sada, nepoznatih lica, kojima se na teret stavlja krivično delo Teška dela protiv opšte sigurnosti.

Kako je saopšteno Radoičić se tereti da je od januara 2023. godine do 24. septembra nabavljao oružje, municiju i eksplozivna sredstva velike razorne moći iz Tuzle u Bosni i Hercegovini.

Dodaje se da mu je to oružje isporučivano na teritoriji Grada Beograda, najčešće na potezu Bubanj Potok – Vrčin.

U saopštenju se navodi da je on to oružje potom prenosio i skladištio na neutvrđenim lokcijama na teritoriji Kosova, gde ih je skrivao u napuštenim objektima i šumama.

"Kao kolovođa grupe sa više NN lica, zajedničkim delovanjem i opšte opasnom radnjom 24. septembra izazvao je opasnost za život ljudi u mestu Banjska na teritoriji Kosova i Metohije", navedeno je u saopštenju.

Za krivično delo nedozvoljene proizvodnje, nošenje i promet oružja i eksploziva predviđena je kazna zatvora do maksimalno 12 godina.

Za teška dela protiv opšte sigurnosti maksimalna kazna je 12 godina, a za udruživanje radi vršenja krivičnih dela pet godina.

Prethodno je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije saopštilo da je Milan Radoičić uz krivičnu prijavu priveden Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.

MUP Srbije je naveo da je izvršen pretres stana i drugih prostorija Milana Radoičića.

Radoičić je 30. septembra, kako je tada saopštio MUP Srbije, dao izjavu u svojstvu građanina "na okolnosti tragičnog događaja u mestu Banjska".

Tada je saopšteno da će o navedenom biti obavešteno Više javno tužilaštvo u Beogradu, koje će preduzeti dalje procesne mere i radnje iz svoje nadležnosti.

BiH će ispitati navode da je Radoičić nabavljao oružje u Tuzli

Federalna uprava policije u Bosni i Hercegovini navela je da će proveriti navode o tome da je Milan Radoičić nabavljao oružje, municiju i eksplozivna sredstva velike razorne moći iz Tuzle.

"Već ujutro zatražit ćemo od organa Republike Srbije da nam dostave raspoložive informacije", navela je Federalna uprava policije.

Ministar unutrašnjih poslova entiteta Federacija BiH Ramo Isak izjavio je za RSE da nema nikakve informacije u vezi bilo kakvog oružja na području Tuzle koje se dovodi u vezu s Radoičićem.

On je rekao da ga je direktor Federalne uprave policije Vahidin Munjić obavestio kako će Federalna uprava policije proveriti da li su tačni navodi o tome da je Milan Radoičić kupovao oružje u Tuzli.

"S obzirom na to da još uvijek ne znamo da li su uopšte tačne tvrdnje o navodnoj kupovini oružja na teritoriji BiH, u ovom momentu ne mogu davati preciznije komentare. Pustimo bosanskohercegovačke istražne organe da utvrde činjenično stanje", naveo je Isak.

Iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona za RSE su rekli da "nemaju, niti bi mogli imati bilo kakvu informaciju" o oružju u Tuzli.

Advokat: Radoičić potvrdio činjenično stanje, negirao izvršenje krivičnih dela

Goran Petronijević, branilac Milana Radoičića, izjavio je da je Radoičić negirao da je izvršio krivična dela, ali da nije negirao činjenično stanje.

"On je do tančina objasnio sve šta je uradio, nije negirao činjenično stanje. On je činjenično stanje apsolutno potvrdio, ali negira da to ima veze sa krivičnim delima koja mu se stavljaju na teret. On je objasnio svoje motive", rekao je Petronijević novinarima.

Petronijević je rekao da su krivična dela koja se Radoičiću stavljaju na teret "vezana za oružje i teško delo protiv opšte sigurnosti, odnosno eksploziju koja se dogodila".

Upitan da prokomentariše navode tužilaštva, da je Radoičić nabavljao oružje u Tuzli u Federaciji BiH i da ga je iz Beograda dalje isporučivao na Kosovo, Petronijević je rekao da je to "sastavni deo njegove (Radoičićeve) izjave".

Nije dao više detalja.

Petronijević je izneo tvrdnju i da "nema nijednog dokaza do sad, sem novinskih članaka i snimaka, za sve ono što se Radoičiću stavlja na teret".

Goran Petronijević, advokat Milana Radoičića ispred Palate pravde u Beogradu, 3. oktobar 2023.
Goran Petronijević, advokat Milana Radoičića ispred Palate pravde u Beogradu, 3. oktobar 2023.

Radoičić se, prema rečima njegovog advokata, i dalje nalazi u zgradi Tužilaštva i u nadležnosti je policije.

"Predloženo je određivanje pritvora, i nas sada očekuje saslušanje kod sudije za prethodni postupak i odluka u tom pravcu", dodao je.

Petronijević je rekao i da je pretres stana u Beogradu izvršen u toku ranih jutarnjih sati, da je trajao malo duže i da sem stvari koje su uobičajene i koje ne zanimaju MUP, ništa u stanu nije pronađeno.

On je naveo da je od Radoičića privremeno oduzeto oružje za koje je imao dozvolu.

Milan Radoičić je 29. septembra, kako je tada preneo njegov advokat Goran Petronijević, preuzeo odgovornost za organizaciju i napad u Banjskoj na severu Kosova.

U pismu koje je pročitao njegov avdvokat Radoičić je naveo da je došao u Banjsku, uz obrazloženje da je bio tu radi "pružanja otpora" vlastima Kosova i "zaštite" srpskog naroda.

Istog dana Radoičić je podneo ostavku na mesto potpredsednika Srpske liste, najveće stranke kosovskih Srba koja ima podršku Beograda.

Policiju Kosova je 24. septembra napala grupa maskiranih i naoružanih lica, nakon što je pokušala da ukloni barikadu od dva kamiona postavljenu u pravcu sela Banjska, opština Zvečan na severu Kosova.

Tada je ubijen kosovski policajac Afrim Bunjaku, a nekoliko drugih je povređeno.

U razmeni vatre policija je ubila trojicu napadača srpske nacionalnosti.

Kosovo najavilo da će tražiti izručenje svih koji su učestvovali u napadu

Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjaj Svečlja (Xhelal Svecla) izjavio je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE) 29. septembra da će nadležni organi Kosova, preko međunarodnih partnera, tražiti izručenje iz Srbije na Kosovo "svih onih koji su učestvovali u planiranju i realizaciji akcija terorista" u Banjskoj.

Vlasti Kosova napad na policiju karakterišu kao teroristički akt i za ovaj napad optužuju Srbiju, što je zvanični Beograd demantovao uz navode da Srbi više nisu hteli da trpe "Kurtijev terror" (premijera Kosova Aljbina Kurtija).

Evropska unija i zapadne zemlje oštro su osudile napad na policiju Kosova u Banjskoj i zatražile da se napadači pronađu i izvedu pred lice pravde.

XS
SM
MD
LG