U pokušaju da zaštiti vlastitu industriju, Evropska unija će započeti istragu kineskih subvencija za električna vozila, najavila je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen 13. septembra, u potezu koji naglašava sve veću industrijsku i geopolitičku konkurenciju Evrope i Kine.
Istraga bi mogla dovesti do trgovinskih ograničenja, kao što su carine na kineska vozila ali i otvaranja novog fronta u borbi za dominacijom u globalnoj industriji čiste tehnologije, pišu svjetski mediji.
Milioni radnih mjesta
Usred zabrinutosti evropskih zvaničnika da su milioni radnih mjesta u automobilima ugroženi zbog rasta kineskog izvoza električnih vozila, Brisel je najavio pokretanje istragu o finansijskoj podršci Pekinga industriji električnih vozila, napisao je Blumberg (Bloomberg).
Istraga, koja bi mogla potrajati do devet mjeseci, vjerovatno će dovesti do novih tarifa EU na uvoz kineskih električnih vozila i dovesti u pitanje velike neevropske proizvođače automobila kao što je Tesla, koji proizvode automobile u Kini za izvoz u EU.
Taj potez bi mogao dovesti do tarifa blizu nivoa od 27,5 posto koje su SAD već nametnule na kineska električna vozila, prenosi Blumberg tvrdnje upućenih, dodajući da će istraga prikupiti informacije i dokaze kako bi utvrdila da li je Kina prekršila pravila EU protiv subvencija podržavajući kineska električna vozila na baterije.
Najava Brisela, kao i agresivni potezi Vašingtona da se suprotstavi Kini, dio su šireg promišljanja vlada u razvijenim ekonomijama kako bi se, prema ocjeni Blumberga, proizvodnja dovela na domaći teren, posebno za ključne sektore poput poluprovodnika, farmaceutskih proizvoda i teške industrije, koji su bili poremećeni tokom pandemije COVID-19.
Ako EU uvede carine, to bi ograničilo jedno od posljednjih velikih tržišta za kineski izvoz električnih vozila i povećalo izglede za niz odbrambenih poteza, na primjer Velike Britanije, kako bi se zaštitila njihova tržišta preplavljena vozilima preusmjerenim iz EU.
Najava istrage je dio nastojanja Brisela da zaštiti industriju koja predstavlja, direktno ili indirektno, skoro 14 miliona radnih mjesta ili 6,1 posto radne snaga EU.
Međutim, ukazuje Blumberg, borba protiv kineskih subvencija, čak i ako se dokaže, također neće promijeniti stav da su kineska vozila tehnološki napredna i da su se evropski proizvođači automobila sporo prilagođavali i inovirali.
Smanjenje ovisnosti o Kini
Iako uvoz kineskih električnih vozila predstavlja samo mali udio na tržištu EU, on brzo raste i mogao bi dostići 15 posto u roku od dvije godine, što je ponavljanje onoga što je EU iskusila sa solarnim panelima prije više od jedne decenije, piše Fajnenšl tajms (The Financial Times) ističući da najava istrage označava dalju eskalaciju tenzija s Pekingom zbog niza politika usmjerenih na smanjenje ovisnosti EU o Kini.
"Ne možemo priuštiti da izgubimo našu automobilsku industriju", rekao je visoki diplomata EU naglasivši da su subvencije već omogućile kineskom uvozu da potkopa evropske cijene električnih vozila za oko 20 posto.
Osim što se takmiče sa jeftinijim električnim vozilima iz Kine, evropski proizvođači se oslanjaju i na baterije kineskih kompanija u Evropi ili Kini.
Ovo pitanje je, ističe list, teže suprotstaviti tarifama, dijelom zbog toga što su već započeli radovi na izgradnji fabrika baterija u kineskom vlasništvu širom Evrope i zato što su zapadni proizvođači automobila već integrisali baterije određenih kompanija kao što su BYD, CATL ili Envision u svoje modele.
Mjere trgovinske odbrane protiv Kine nisu neuobičajene, ali ovo je najveći slučaj otkako je EU prošle godine počela zaoštravati svoj stav prema Kini, ukazuje Fajnenšl tajms, dodajući da je to dijelom zbog pritiska SAD i zbog podrške Pekinga Rusiji u ratu s Ukrajinom.
Evropska unija je, naglasio je list, naučila lekciju iz neuspjelog pokušaja prije deset godina da spasi svoju solarnu industriju od jeftinog kineskog uvoza koji su evropski potrošači kupovali uz subvencije vlastite vlade.
Brisel je uveo carine 2012., ali ih je ukinuo šest godina kasnije jer nije mogao postići postavljene ciljeve za obnovljivu energiju bez kineske proizvodnje nakon što su se mnogi domaći dobavljači zatvorili.
Veliki ulozi
Usred invazije kineskih električnih automobila, najava briselske istrage je korak koji rizikuje da preraste u trgovinski rat zbog kojeg bi sukob oko solarnih panela s Pekingom prije deset godina "izgledao kao čajanka", ocjenjuje Politiko (Politico).
"Globalna tržišta su sada preplavljena jeftinijim kineskim električnim automobilima. Njihova cijena je vještački niska zahvaljujući ogromnim državnim subvencijama", rekla je Von der Leyen u svom godišnjem obraćanju o stanju Unije 13. septembra, naglasivši da to narušava evropsko tržište.
Ulozi ne mogu biti veći, ističe Politiko, dodajući da su ogromne investicije postavile Kinu kao dominantnog proizvođača baterijske tehnologije koja pokreće čiste automobile.
Predviđa se da će globalna prodaja električnih vozila porasti za skoro trećinu samo u 2023. na gotovo više od 14 miliona jedinica, vrijednih 560 milijardi dolara, dok EU vidi da bez fer konkurencije njena industrija gubi.
S obzirom na to da Kina već kontroliše 60 posto globalne proizvodnje baterija, Brisel se plaši da će kineske kompanije, bez kontramjera, zavladati tržištima električnih vozila, dok se velike zapadne ekonomije obavezuju na rješavanje problema zagađenja postepenim ukidanjem prodaje tradicionalnih automobila sa motorima na unutrašnje sagorijevanje.
Najava Von der Leyen dolazi manje od sedmicu dana nakon njenog sastanka s kineskim premijerom Li Ćiangom u Nju Delhiju, gdje ju je, prema saopštenju koje prenosi Politiko, drugi kineski zvaničnik pozvao da "podrži principe tržišne ekonomije i poštene konkurencije, da svoja trgovinska i investiciona tržišta zadrži otvorenim, i osigura pošteno, transparentno i nediskriminatorno okruženje za kineska preduzeća".
Ovo saopštenje, naglašava briselski portal, daje komesaru EU za trgovinu Valdisu Dombrovskisu ključnu polugu u njegovim pregovorima s kineskim kolegama kada posjeti Peking 25. septembra.
Dombrovskis je već nagovijestio da očekuje da Kina smanji trgovinske barijere za evropski izvoz, kako bi pomoglo u popravljanju bilateralnog trgovinskog deficita.
Sastanak je dio priprema za samit EU-Kina koji se očekuje kasnije ove godine.
Njemački proizvođači upozoravaju na oprez
Nalet diplomatskih susreta evropskih i kineskih zvaničnika ove godine naglasio je da članice Evropske unije nemaju jasnu jedinstvenu politiku prema Kini, ocjenjuje Njujork tajms (The New York Times) ističući da bi nakon najavljene istrage bilo kakve mjere odmazde iz Pekinga mogle najviše pogoditi njemačke proizvođače automobila.
Dok se Von der Leyen zalaže za koncept "smanjivanja rizika" odnosa Evrope i Kine tako što će, umjesto da prekine veze, postati manje ekonomski zavisna od Pekinga, udruženje koje predstavlja njemačke proizvođače automobila poziva na oprez.
Industrija je, kako ističu, imala ogromna ulaganja u kinesko tržište automobila, najveće na svijetu, a trgovinski rat s Kinom oko električnih vozila mogao bi ih koštati više nego što mogu dobiti.
Ranije ove godine, Volkswagen je objavio da ulaže milijardu eura u izgradnju novog centra za inovacije za električne automobile u Hefeiju u Kini. Također je kupio udio od 700 miliona dolara u XPeng, kineskom start-upu koji proizvodi električna vozila.
"Moraju se uzeti u obzir moguće kontramjere iz Kine", upozorilo je njemačko udruženje automobilske industrije.
Istovremeno, kineski proizvođači električnih automobila pojačavaju napore za širenje u Evropi i drugdje, ističe Njujork tajms, dodajući da je kineski izvoz automobila porastao za 31 posto u avgustu, nakon skoka od 63 posto u julu, prema podacima Kineskog udruženja za putnička vozila.
Novi modeli iz Kine dominirali su na međunarodnom sajmu automobila održanom u Minhenu prošle sedmice.
Naglasak na poštenoj konkurenciji
Istraga, objavljena u srijedu, odražava sve veću zabrinutost u Evropi zbog uticaja niskih cijena proizvoda iz Kine na domaću industriju EU i dolazi u trenutku kada Brisel stavlja veći naglasak na ono što naziva poštenom konkurencijom, napisao je Volstrit džurnal (The Wall Street Journal).
Evropska unija je, naglašava njujorški list, uvela nova pravila kako bi proširila svoje mogućnosti za rješavanje onoga što smatra nepoštenom trgovinskom praksom, uključujući mjere usmjerene na suzbijanje trgovine ili prinude u vezi sa investicijama i rješavanje stranih subvencija za koje smatra da narušavaju njeno tržište.
U studiji o uticaju kineskih subvencija za domaće proizvođače na njemačke kompanije objavljenoj prošle godine, švicarski institut Prognos navodi da je Kina stvorila nepravednu prednost za svoje industrije subvencijama kao što su direktna finansijska pomoć, porezne olakšice, povoljni krediti i državni fondovi.
Prognos tvrdi da je ova vrsta pomoći poremetila globalnu konkurenciju kada su se kineske kompanije proširile u inostranstvo.
Kineski proizvođači električnih vozila uspjeli su da naprave vozila po nižoj cijeni od zapadnih konkurenata koji se nalaze na domaćem tržištu.
Analitičari smatraju da bi glavni kineski proizvođači električnih vozila, kao što su BYD, XPeng i NIO, mogli početi da preplavljuju evropska tržišta modelima znatno ispod cijene svojih evropskih rivala.
Evropa je, naglašava Volstrit džurnal, važno tržište za električna vozila zbog svoje veličine i obaveze koju je blok preuzeo da efektivno zabrani prodaju novih automobila na benzin i dizel od 2035. godine.
Nekoliko kineskih proizvođača električnih vozila već izvozi vozila u Evropu, a neki, kao što su BYD, XPeng i MG, najavljuju da traže lokacije za pokretanje proizvodnje u Evropi.