Dostupni linkovi

Protestom ispred Vlade Crne Gore traže spas za Institut 'Simo Milošević'


Protest Sindikata Instituta "Simo Milošević" ispred Vlade Crne Gore u Podgorici. 7. septembar 2023.
Protest Sindikata Instituta "Simo Milošević" ispred Vlade Crne Gore u Podgorici. 7. septembar 2023.

Za Institut "Simo Milošević" u Igalu ne postoji alternativa, jer bi se njegovim gašenjem ukinulo pravo crnogorskih građana na besplatno liječenje i rehabilitaciju, poručeno je sa protestnog skupa 7.septembra ispred Vlade u Podgorici.

Institut je dio javnog zdravstva u kome besplatnu, o trošku države rehabilitaciju dobijaju osiguranici Fonda zdravstva Crne Gore kojima je to neophodno.

I pored reputacije jednog od najkvalitetnijih lječilišta za fizikalnu medicinu, reumatologiju i rehabilitaciju na Jadranu državni Institut od početka godine je u zoni je bankrota. Plate mjesecima kasne a račun je pod stalnom prijetnjom blokade zbog nagomilanih dugova.

Transparentima je poručeno da se krše prava zaposlenih u Institutu.
Transparentima je poručeno da se krše prava zaposlenih u Institutu.

Preko 500 zaposlenih mjesecima organizuju proteste u Herceg Novom i blokadu graničnog prelaza sa Hrvatskom koji se nalazi u blizini Igala. Po gradovima Crne Gore prikupili više od deset hiljada potpisa za peticiju kojom se traži spas Instituta.

"Radimo svoj posao maksimalno pošteno, održavamo brend. A menadžment koji je kriv za stanje u Institutu bira Vlada", saopštila je na skupu predsjednica Sindikata Instituta, Marija Obradović.

Radnici zahtjevaju - da država postane jedini vlasnik Instituta, da Vlada riješi pitanje nagomilanih dugova od koji su neki stari preko 40 godina, da se isplate zaostale plate i hitno potpiše kolektivni ugovor.

"Ako se se ovi zahtjevi ne budu ispunili, eto nas ponovo u Podgorici", poručila je Obradović.

Država Crna Gora je vlasnik oko 57 posto akcija, dok biznismen, bivši političar Žarko Rakčević kontroliše oko 27 posto. Ostatak akcija pripada fondovima i zaposlenima.

Okupljeni su nosili transparente "Radnici Instituta žrtve političkih prepucavanja", "Da li država misli na zdravlje svojih građana i zašto ne?", "Za Institut svi kao jedan".

Značaj i problemi Instituta Igalo

Obraćajući se ministru zdravlja Dragoslavu Šćekiću, Marija Obradović je saopštila da će njegovo ministarstvo ostati upamćeno kao ono koje je "dokusurilo" Institut:

"Utisak je da ministarstvo nije uradilo ništa da se devastastacija zaustavi, pa kao posljedicu imamo dane, a maksimalno nekoliko mjeseci do gašenja Instituta Igalo."

Uprava Instituta mjesecima zahtjeva od Vlade da se angažuje za spas ove zdravstvene ustanove čiji je ukupan dug preko 30 miliona eura.

Posljednja blokada računa bila je početkom avgusta kada je Jugobnka AD Beograd u stečaju pokrenula prinudno rješenje za naplatu oko 7,5 miliona eura.

Radi se o dugovima na kredite iz 1981. i 1987. godine.

Da bi spriječili ovu blokadu, sa vlastima Srbije razgovarao je ministar finansija Aleksandar Damjanović dok je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović istu temu otvorio sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Epilog tih razgovora je potpisivanje Protokola između Crne Gore i Srbije prema kojem će dug Instituta biti umanjen za oko dva miliona eura, odnosno za iznos koji Srbija duguje Crnoj Gori po osnovu stare devizne štednje.

Takođe su ministri finansija Crne Gore i Srbije razmatrali Sporazum, prema kojem bi osiguranici iz te države dolazili u Institut na liječenje i oporavak.

Ministar Damjanović je saopštio da bi detaljan Sporazum, kojim će se odrediti dinamika otplate duga, trebalo da bude potpisan do kraja septembra i da bi to spriječilo opasnosti od stečaja.

Ipak i pored toga, Institutu ostaje dug od oko 20 miliona eura prema državi, zaposlenima i drugim kreditorima za koji je Damjanović rekao da ga "neće biti lako sanirati".

Protestu Sindikata prisustvovale i osobe sa invaliditetom koje se liječe u Institutu.
Protestu Sindikata prisustvovale i osobe sa invaliditetom koje se liječe u Institutu.

Kao kratkoročno rješenje, kako bi zaposleni primili dvije zaostale plate, dogovoreno je da državna Elektroprivreda Crne Gore uplati pozajmicu Institutu od 600.000 eura ali to nije moglo biti realizovano jer Institut za utrošenu električnu energiju duguje skoro milion eura.

Institut - spas za djecu

Osim starijih ljudi i radno sposobnih građana, u Institutu se liječe djeca i to prijevremeno rođena, sa oštećenjima nastalim tokom porođaja, sa sindromima zaostajanja u psihomotornom razvoju, sa cerebralnom pralizom i koja boluju od neuromišićnih bolesti.

"Za njih Institut predstavlja luku nade i spasenja. Sve to opravdava našu borbu za očuvanje Instituta", saopštila je Milena Adžić predsjednica Udruženja fizijatara Crne Gore.

Institut posjeduje vrijednu imovinu i zemljište od oko 22 hektara na najboljoj lokaciji u Herceg Novom uz more.

Decenijama unazad Institut ima sklopljen ugovor po osnovu kojeg dolaze gosti i pacijenti iz Norveške i drugih skandinavskih zemalja.

XS
SM
MD
LG