Situacija na Kosovu je nestabilna a Srbija još čeka odgovor KFOR-a oko raspoređivanja srpskih vojnika tamo, izjavio je 22. decembra državni sekretar u Ministarstvu odbrane Srbije Nemanja Starović.
Njegovo obraćanje na brifingu za predstavnike inostranih medija u Beogradu dolazi trinaesti dan nakon što su lokalni Srbi blokirali puteve na severu Kosova i dan nakon što je premijerka Srbije izjavila da je situacija "na ivici oružanog sukoba".
Na pitanje novinara da oceni kao predstavnik Ministarstva odbrane Srbije da li je situacija na ivici oružanog sukoba, Starović je rekao:
"Mi smo veoma, veoma oprezni sa upotrebom reči i uvek ulažemo napor da koristimo jezik mira zbog odgovornosti koju imamo. Sa druge strane, imam puno razumevanje za rečenice koje je izgovorila naša premijerka (predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić) i naš predsednik (Aleksandar Vučić)", rekao je Starović.
On je dodao da je "veoma teško proceniti situaciju na drugačiji način kada ste nažalost suočeni sa direktnim pretnjama bezbednosti, dobrobiti čak i po živote srpske populacije na severu Kosova".
Starović se osvrnuo i na izjavu premijera Kosova Aljbina Kurtija (Albin Kurti) u kojoj izražava zabrinutost da "uklanjanje barikada može da dovede do mogućih žrtava", Starović je okarakterisao kao "praktičnu pretnju" Srbima na Kosovu.
"Naš apel, ne samo gospodinu Kurtiju, već i svima drugima jeste da se uzdrže od korišćenja takvog jezika", izjavio je Starović.
On je rekao da Srbija strpljivo čeka odgovor KFOR-a na zahtev za raspoređivanjem pripadnika Vojske Srbije na Kosovo. Saradnju sa KFOR-om ocenio je kao "značajnu i dobru".
Na pitanje RSE postoji li neki određeni vremenski okvir kada nadležne institucije u Srbiji očekuju odgovor KFOR-a, Starović je rekao:
"Ne očekujemo da će na naš zahtev da rasporedimo manji kontigent našeg vojnog osoblja da odgovore momentalno."
Ipak naveo je da mu je "teško da poveruje" da KFOR ne odgovori na taj zahtev, jer, kako je naveo, to stoji u Rezoluciji Saveta bezbednosti 1244 Ujedinjenih nacija.
Lokalni Srbi na severu Kosova su teškom mehanizacijom 10. decembra blokirali puteve na severu Kosova a za uklanjanje barikada traže da se oslobodi njihov sunarodnik Dejan Pantić.
On je bio pripadnik policije Kosova, koju je napustio početkom novembra u okviru kolektivnog istupanja Srba iz kosovskih institucija na severu.
Tereti se da je 6. decembra učestvovao u napadu na službenike Centralne izborne komisije.