Dostupni linkovi

Zbližavanje Izraela, SAD i arapskih partnera oko Irana


Američki državni sekretar Entoni Blinken rukuje se sa ministrom spoljnih poslova Bahreina Abdulatifom bin Rašidom al-Zajanijem, dok stoji pored šefova diplomatija Izraela Jaira Lapida i UAE šeika Abdulaha bin Zajeda Al Nahjana, u okviru samita u Izraelu, 28. mart 2022.
Američki državni sekretar Entoni Blinken rukuje se sa ministrom spoljnih poslova Bahreina Abdulatifom bin Rašidom al-Zajanijem, dok stoji pored šefova diplomatija Izraela Jaira Lapida i UAE šeika Abdulaha bin Zajeda Al Nahjana, u okviru samita u Izraelu, 28. mart 2022.

Visoke diplomate Sjedinjenih Država i četiri arapske zemlje sastale su se 28. marta u Izraelu u znak jedinstva protiv Irana, ali su takođe iskoristile retki samit da pritisnu svog domaćina da oživi zastoj u uspostavljanju mira sa Palestincima.

Na kraju dvodnevnih razgovora Izrael je saopštio da će se taj događaj ponoviti i proširiti jer gradi komercijalne i bezbednosne veze sa arapskim državama, prenosi Rojters.

"Ova nova arhitektura – zajedničke sposobnosti koje gradimo – zastrašuje i odvraća naše zajedničke neprijatelje, pre svega Iran i njegove saveznike", rekao je ministar spoljnih poslova Jair Lapid.

On je razgovarao sa kolegama iz SAD, Emirata, Bahreina, Maroka i Egipta.

Izrael i neke arapske zemlje su zabrinute da će nuklearni sporazum sa Iranom u nastajanju ostaviti Iranu sredstva za pravljenje bombe i jačanje gerilaca koje podržava Teheran.

Sjedinjene Države i druge svetske sile smatraju da je obnavljanje iranskog nuklearnog sporazuma iz 2015. najbolja opcija. Ali američki državni sekretar Antoni (Antony) Blinken ponudio je regionalnim saveznicima Vašingtona uveravanja u slučaju da diplomatija ne uspe.

"Kao susedi i, u slučaju Sjedinjenih Država, kao prijatelji, takođe ćemo raditi zajedno na suočavanju sa zajedničkim bezbednosnim izazovima i pretnjama, uključujući one iz Irana i od njegovih saveznika", rekao je on.

UAE, Bahrein i Maroko normalizovali su odnose sa Izraelom u okviru američke inicijative poznate kao Abrahamov sporazum 2020. Egipat je 1979. godine postao prva arapska država koja je sklopila mir sa Izraelom.

Blinken je naveo da ovi regionalni mirovni sporazumi nisu zamena za napredak između Palestinaca i Izraelaca.

Kao i prisutne arapske zemlje, Sjedinjene Države žele rešenje sa dve države kojim bi Palestinci dobili državnost zajedno sa Izraelom.

Razgovori u tom cilju su zaustavljeni 2014. Izrael je naselio veći deo okupirane Zapadne obale, dok Pojasom Gaze, drugom palestinskom teritorijom, vladaju tvrdokorni islamisti.

Koaliciona vlada izraelskog premijera Naftalija Beneta smatra da nema uslova za bilo kakvu obnovu diplomatije sa Palestincima, dok oni teret prebacuju na Izrael.

"Osim ako se okupacija ne završi, arapski sastanci za normalizaciju nisu ništa drugo do iluzija i besplatna nagrada za Izrael", rekao je palestinski premijer Mohammed Shtayyeh.

Jordanski kralj Abdulah doputovao je u Ramalu kako bi održao razgovore sa palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG