Ismet Gavrankapetanović, direktor Opšte bolnice "Prim. dr. Abdulah Nakaš" kazao je u ponedjeljak (10. maja) da će sprovesti zakonske procedure i ispoštovati odluke Vlade Kantona Sarajevo (KS) u vezi sa zaposlenjem 13 anesteziologa koji su prošle sedmice dali otkaz na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) zbog nezadovoljstva uslovima rada.
Kako je pojasnio Gavrankapetanović, anesteziolozi će biti zaposleni putem Javnog konkursa koji će raspisati Opšta bolnica i koji će zakonski biti jednak za sve.
“Kada govorimo da li su nam anesteziolozi potrebni, vjerujte ja bih bio sretan da u ovoj bolnici radi 100 anesteziologa, kao što radi u Kliničkom centru u Tuzli. To su najbolji među nama. Svaka bolnica bilo gdje u svijetu je vrijedna onoliko koliko ima anesteziologa i ja se nadam da ćemo biti u mogućnosti da ih zaposlimo što više,” poručio je Gavrankapetanović.
Trinaest anesteziologa sa KCUS dalo je otkaz u jednom danu u ovoj najvećoj zdravstvenoj instituciji u Bosni i Hercegovini, nakon čega je Gavrankapetanović kazao kako ljekari uvijek mogu računati na pomoć te bolnice, te da će im posao biti obezbijeđen.
Zbog otkaza anesteziologa, Vlada Kantona Sarajevo, jednog od deset kantona bosanskohercegovačkog entiteta Federacije BiH, zatražila je 5. maja od Vlade Federacije BiH da hitno smijeni rukovodstvo i Upravni odbor KCUS.
“Odlučili smo se na to zbog činjenice da ovo možda nije kraj i da neće biti jedini ovakav odlazak. Imamo informaciju da neki ljudi dodatno razmišljaju o tome. Moramo ići ka tome šta su razlozi, a to su uslovi rada,” rekao je na konferenciji za novinare premijer Kantona Sarajevo (KS) Edin Forto.
Dodao je da se mora vidjeti ko je odgovoran, a to su, prema njegovom riječima ministar zdravstva Federacije BiH, Vlada Federacije BiH, Upravni odbor i menadžment KCUS. Vodeće organe KCUS imenuje Vlada entiteta Federacije BiH, te da je Vlada KS-a odlučila da se svih 13 ljekara koji su dali otkaz primi u Opću bolnicu.
Obraćajući se medijima povodom obilježavanja 155 godina od osnivanja ove Opšte bolnice, Gavrankapetanović je napomenuo i da je ova zdravstvena institucija u septembru 2020. godine tražila 38 anesteziologa, te da ih je trenutno zaposleno trećina od tog broja.
“Mi dižemo naše kolege iz penzije, a anesteziolozi sa kojima raspolažemo dežuraju sedam, osam, ili čak devet dežura u jednom mjesecu, što je mnogo. Ukoliko Vlada KS uputi kolege i kolegice prema Opštoj bolnici mi ćemo biti presretni, a bolesnici bezbjedniji i sigurniji. Posla ima za njih i još jednu trećinu najmanje,” dodao je Gavrankapetanović.
KCUS je u žiži je javnosti od 5. aprila kada je Tužilaštvo KS-a formiralo predmet koji se odnosi na pismo koje je potpisalo 17 anesteziologa u kojem ukazuju da respiratori ACM 812A, koje je iz Kine uvezla firma "Srebrena malina" u aprilu 2020. godine i koji se koriste u toj zdravstvenoj ustanovi, ne posjeduju postavke koje se preporučuju za mehaničku ventilaciju COVID-19 pacijenata.
Za uvezene respiratore vještačenjem Tužilaštva BiH u maju iste godine je utvrđeno da nisu upotrebljivi u jedinicama intenzivne njege. Respiratori su uvezeni za potrebe Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ).
Pred Sudom BiH trenutno se vodi krivični postupak u kojem je prvooptuženi premijer Federacije Bosne i Hercegovine Fadil Novalić u vezi s nabavkom 100 respiratora iz Kine u vrijednosti od 10,5 miliona konvertibilnih maraka (oko 5,3 miliona eura).
Kroz COVID odjel Opšte bolnice prošlo 8.000 pacijenata
Prezentirajući rezultate rada za proteklih deset mjeseci, Gavrakapetanović je istakao da je od prošlog ljeta do danas u Opštoj bolnici pruženo više od milion usluga, te da je na COVID odjeljenju bilo više od 8.000 pacijenata.
"Zadržali smo na ležanju više od 1.000 pacijenata, a ukoliko BiH zahvati četvrti val korona virusa Opšta bolnica namjerava povećati svoj kapacitet sa još 90 kreveta”, najavio je Gavrankapetanović.
Haris Vranić, ministar zdravstva KS, napomenuo je da Sarajevo ima sreću što ima dvije bolnice, te da ukoliko se gleda iz političkog ugla,“ ovo se pokazalo kao spasonosno rješenje i tokom agresije i tokom pandemije”.
Zahvalio se doktorima i medicinskim radnicima koji su omogućili da se Sarajevo izbori sa tri vala pandemije, naglašavajući da je u BiH previše politika umiješala prste u zdravstvo, te da se to mora mijenjati.
“U BiH zdravstvenim ustanovama trebaju upravljati najbolji menadžeri, a ne osobe sumnjivih obrazovnih kvaliteta koje imaju dobre, jake i bliske veze u politici. To je ono što u zdravstvu moramo hitno mijenjati”, zaključio je Vranić.